Volei masculin: România U17, victorie facilă pentru tinerii voleibaliști români la turneul de calificare din Bulgaria

Data: 4 iulie 2017, 17:05 | Autor: Nănuț Mădălina

Echipa Națională de volei masculin U17 a României a început astăzi meciurile de calificare pentru Turneul Final al Campionatului European de volei destinat cadeților cu o victorie zdrobitoare în fața Naționalei Islandei.

Adversara a obținut doar 25 de puncte în toate cele 3 seturi.

Meciul disputat în Sala Hristo Botev din Sofia, Bulgaria, s-a încheiat în doar 55 de minute, voleibaliștii antrenați de Daniel Săvoiu și Stelian Grozav nedându-le nici o șansă adversarilor din Islanda care în cele 3 seturi disputate cu greu au reușit să puncteze de 25 de ori în total, cât scorul necesar pentru a câștiga un singur set.

Islanda – România 0-3 (5-25,8-25,12-25)

Victoria obținută aduce României primele 3 puncte din Turneul de calificare.
În ceea ce privește statistica meciului România s-a evidențiat clar la toate capitolele:
Cel mai bun jucător: Druță Andrei Bogdan – 15(9) puncte, Badea Cristian – 14(11) puncte, Salatioan Michael Christian – 9(6) puncte, Holota Adrian – 8(7) puncte și Pop Gabriel Ionuț – 5(4) puncte.
Cel mai bun atac: Druță Andrei Bogdan – 9, Badea – 8, Salatioan – 7, Holota – 5
Cel mai bun serviciu: 5 dintre Tricolorii U17 au reușit câte 3 ași fiecare: Druță, Pop, Badea, Purcaru și Holota.
Blocaj: Druță și Badea câte 3 reușite.

Vineri de la ora 16:00 România va disputa meciul cu numărul 2 împotriva formației din Estonia.

error: Content is protected !!