Volei masculin: Tricolorii U17 au pierdut partida cu Bulgaria și ratează astfel calificarea la Campionatul European

Data: 4 iulie 2017, 17:15 | Autor: Nănuț Mădălina

Echipa de volei masculin a României U17, a pierdut cea de-a treia confruntare de la turneul de calificare la Campionatul European din Bulgaria, disputată împotriva echipei gazdă, în sala Hristo Botev SOFIA, cu scorul de 3-0.

Băieții lui Daniel Săvoiu au fost dominați copios în primele două seturi ale meciului, pe care bulgarii au reușit să le închidă în 21 respectiv 22 de minute la scorurile de 25-17 și 25-18.

Setul trei le-a aparținut băieților noștri care păreau la un moment dat că au puterea să întoarcă soarta meciului și să-și adjudece primul punct din meci câștigând cel de-al treilea set. Dar deși s-au aflat constant la conducere setului cu un ecart consistent, tricolorii au cedat pe finalul setului pierzând cu 28-26.

Evoluția foarte bună a bulgarilor s-a reflectat și în statistica meciului unde voleibaliștii bulgari conduc la toate capitolele:
Best Player: Petar PETROV – 15(10)
Best Spiker: Albert ALBAADZH – 12
Best Server: Zhelyazko APOSTOLOV – 5 ași
Best Receiver: PetkoI VANOV – 53%
Best Blocker: ZAHARIEV Nikolay – 4