Volei masculin: CS Unirea Dej, aproape să producă o surpriză în etapa a 4-a a Diviziei A1

Data: 22 octombrie 2017, 18:01 | Autor: Nănuț Mădălina

Duminică, 22 octombrie 2017, echipa Campioană, ACS Volei Municipal Zalău, a primit vizita formației CS Unirea Dej, în meciul ce a contat pentru etapa a 4-a a Diviziei A1 la volei masculin.

Echipa oaspete a fost aproape de a produce a doua surpriză a etapei, după ce Știința Explorări Baia Mare s-a impus în fața Vicecampioanei, SCM U Craiova. Voleibaliștii din Dej antrenați de Marius Dascălu s-au ținut aproape de echipa de sub Meseș și au reușit să ducă meciul până în setul decisiv.

Partida a început cu un prim set câștigat de Unirea Dej la scorul de 22-25, a urmat atacul echipei din Zalău care și-a trecut în cont următoarele 2 acte ale partidei la -19 și -17 și a fost la un pas de a închide partida în setul 4. La 24-24 Unirea Dej s-a ținut bine în teren, a marcat de 2 ori și a închis setul 4 la 24-26. Setul 5 s-a încheiat în favoarea echipei gazde, care obține astfel 2 puncte, în timp ce Unirea Dej pleacă acasă cu un punct de pe terenul formației Campioane.

ACS Volei Municipal Zalău – CS Unirea Dej 3-2(22-25,25-19,25-17,24-26,15-11)

ACS Volei Municipal Zalău: Bălean – 27 puncte, Adamajtis – 22 puncte, Mihalcea – 13 puncte, Dal Bosco – 10 puncte, Cuciureanu – 6 puncte, Dimitrov – 5 puncte.
CS Unirea Dej : Didorciuc – 20 puncte, Suson – 17 puncte, Grigoraș – 16 puncte, Coasă – 11 puncte, Savan – 6 puncte, Răileanu – 3 puncte, Mihăilescu – 1 punct.

După 4 etape ACS Volei Municipal se menține pe prima poziție a clasamentului cu 11 puncte, în timp ce Unirea Dej a acumulat 7 puncte, în urma a 2 victorii și 2 înfrângeri.

În etapa a 4-a a Diviziei A1 s-au mai jucat partidele:
CS Stiinta Explorări Baia Mare – SCM U Craiova 3-1(25-17,25-22,21-25,25-16)
CSU UV Timișoara – CSS 2 CNE Baia Mare 1-3(21-25,25-15,16-25,16-25)
LMV Tricolorul Ploiești – CSM București 3-0(25-16,25-14,25-16)
CS ”U” Cluj – CSA Steaua București 1-3(15-25,25-23,21-25,14-25)

În a patra etapă se va disputa și partida dintre CS Dinamo București și CS Arcada Galați. Meciul va avea loc luni, 23.10.2017, de la ora 20:00 și va fi transmis în direct la Digi Sport.

error: Content is protected !!