Volei feminin: România U20 a pierdut ultimul meci al primei etape de calificare la CM

Data: 4 iulie 2017, 7:10 | Autor: Nănuț Mădălina

Sâmbătă, 7 ianuarie, în Sala Olimpia din Ploiești s-au disputat ultimele partide ale Grupei C din cadrul primei etape de calificare pentru Campionatul Mondial de volei feminin U20 ce va avea loc în luna iulie în Mexic.

Olanda – România 3-0 (25-22, 25-16, 27-25)

Cea mai bună jucătoare a Naționalei României a fost și în partida de astăzi jucătoarea Varga Elizabet Lenke care a terminat partida cu 14(5) puncte, aceasta remarcându-se și la capitolul ”best spiker” – 12 reușite. La capitolul recepție Budai-Ungureanu Adelina a încheiat cu un procentaj de 37%; în timp ce colega de echipă Tucmeanu Roxana (libero) a încheiat jocul cu 35% recepție.

După 3 zile de competiție Naționala U20 de volei feminin a Olandei a câștigat Grupa C cu 9 puncte; și și-a asigurat un loc în faza a doua de calificare pentru Campionatul Mondial; în timp ce România, organizatoarea Turneului Grupei C,  a încheiat etapa pe ultima poziție, 4; fără  a mai avea vreo șansă la calificare. Franța este o altă echipă care încă mai are o șansă la calificare, prin prisma faptului că a încheiat grupa pe locul secund; în etapa a doua mergând și 3 echipe clasate pe pozițiile secunde.

În primul meci al ultimei zile de competiție desfășurat în Sala Olimpia din Ploiești s-a înregistrat următorul rezultat:

Estonia – Franța 3-1 (25-17, 25-20, 16-25, 25-19)