Volei feminin: Naționala U16 a României s-a calificat la Campionatul European

Data: 4 iulie 2017, 18:21 | Autor: Nănuț Mădălina

Echipa Națională de volei feminin U16 a României s-a calificat, duminică, la Turneul Final al Campionatului European de volei ce va avea loc în luna iulie, în Bulgaria, după ce a primit ultimul tichet către Marea Finală.

România U16 a încheiat Grupa B de calificare din Grecia pe poziția a 2-a cu 6 puncte și s-a clasat în primele 2 cele mai bune echipe de pe locul secund ceea ce i-a dat șansa de a merge în Bulgaria.

În cadrul Grupei de calificare voleibalistele conduse de Marius Macarie și Adrian Mihăilă s-au impus în 2 din cele 3 meciuri disputate, singura partidă pierdută fiind în fața țării gazde, Grecia, care s-a clasat pe prima poziție.

Deși au pierdut meciul cu echipa din Grecia voleibalistele românce au avut o evoluție îmbucurătoare conform statisticelor site-ului cev.lu: în ceea ce privește punctele marcate pe prima poziție din tabăra tricolorelor s-a situat Căruțașu Alexia Ioana care a încheiat partida cu 17(5) puncte, urmată de Dumitrescu cu 13(5) puncte; și în ceea ce privește atacul aceleași 2 sportive românce s-au situat pe primele poziții, Căruțașu cu 16 reușite și Dumitrescu cu 12; pe partea de serviciu Murariu Karina Elena a reușit 3 ași, în timp ce la intercepție Dumitrescu Mara a avut un procentaj de 28%, Murariu – 21%, Macarie – 19%; la blocaj Ionescu Denisa Ioana a încheiat partida cu 3 reușite.

Rezultatele înregistrate de România în Grupa B au fost următoarele:

Meci 1: Croația – România 0-3(15-25,14-25,12-25)
Meci 2: România – Ucraina 3-1(22-25,25-17,25-12,25-12)
Meci 3: România – Grecia 1-3(25-19,22-25,16-25,22-25)

Clasamentul Final al Grupei B arată astfel:
Grecia – 7 puncte
România – 6 puncte
Ucraina – 4 puncte
Croația – 1 punct.

România s-a calificat la Turneul Final a Campionatului European de volei U16 alături de următoarele țări:
– Bulgaria(țara gazdă)
– Belarus – câștigătoarea Grupei A(competiție ce a avut loc în Serbia)
– Belgia – câștigătoarea Grupei C(competiția a avut loc în Danemarca)
– Olanda (Țările de Jos) – câștigătoarea Grupei D(competiția a avut loc în Spania
– Danemarca – locul 2 în Grupa C(unul dintre cele 2 cele mai bune locuri 2 fiind adjudecat de voleibalistele din Danemarca.
– Turcia, Rusia, Cehia, Finlanda, Italia – echipe câștigătoare în prima rundă zonală.
– Grecia – câștigătoarea Grupei B(competiția a avut loc în Grecia)