FOTO | SCM Craiova pierde partida cu Lada Togliatti din ”sferturile” EHF Cup, dar păstrează șanse la calificare

Data: 3 martie 2018, 15:10 | Autor: Kadi Bulgakov

SCM Craiova – Lada Togliatti 23-25

Formația SCM Craiova a pierdut partida disputată cu Lada Togliatti, pe teren propriu, în sala Polivalentă din Craiova, în turul sferturilor de finală ale Cupei EHF, scor 23-25.

Chiar dacă au pierdut în acestă seară, handbalistele pregătite de Bogdan Burcea încă mai păstrează șanse de calificare în semifinale, acolo unde ar putea întâlni HC Zalău, care a trecut, tot astăzi, de formația Kastamonu din Turcia, scor 29-28.

În prima parte rusoaicele au controlat partida intrând la cabine cu un avans de șase goluri. În repriza secundă SCM Craiova a etalat un joc mult mai consistent și a reușit să revină pe tabelă și s-a apropiat, la un moment dat, la un singur gol de echipa din Rusia. Pe final experința le-a ajutat pe jucătoarele de la Lada să se ”rupă” din nou de echipa gazdă și să restabilească un ecart de 3 goluri. În ultimele secunde, Florianu a marcat golul care a stabilit rezultatul final, SCM Craiova – Lada Togliatti 23-25.

Ana Maria Apipie-Țicu a fost jucătoarea partidei!

FINAL (23-25)

min. 60: În ultimele secunde Florianu se înalță și marchează un gol care ar putea cântări mult în economia calificării.

min. 59: Pătrundere SUPERBĂ a lui Apipie! Gol SCM Craiova!

min. 57: TIME-OUT SCM Craiova!

time out craiova - ehf cup (2)

min. 55: Lada marchează din extremă! Patru goluri avans pentru rusoaice.

min. 54: Intervenție foarte bună a Iuliei Dumanska!

min. 52: Gol Lada Togliatti! Rusoaicele mențin diferența de trei goluri.

min.52: Apipie ia o fază pe cont propriu, marchează și obține eliminare la adversară.

min. 50: Recuperare a Cristinei Florianu, care marchează pentru Craiova.

scm craiova - lada togliatti - atac

min. 49: Unghi dificil pentru Elisei, care nu reușește să prindă spațiul porții.

min. 44: Rusoaicele se distanțează din nou la trei goluri pe tabelă.

min. 43: Imagini SUPERBE în Polivalenta din Craiova! Fanii olteni fac valuri în tribune.

suporteri scm craiova - ehf cup sferturi

min. 43: Valentina Ardean-Elisei eliminată pentru două minute.

min. 43: GOOOL Craiova! Apipie lovește din nou.

min. 42: 7 metri pentru Craiova și eliminare la rusoaice. Apipie marchează și o aduce pe Craiova la doar două goluri.

min. 41: TIME-OUT Lada Togliatti!

min. 40: Florianu pătrunde foarte bine și marchează pentru Craiova. Oltencele se apropie la trei goluri.

scm craiova - lada - ehf cup

min. 37: Recuperare foarte bună a craiovenelor. Nikolic marchează pe contraatac.

min. 36: Valentina Ardean-Elisei marchează un gol SUPERB!

min. 34: Eliminarea la Craiova. Florianu se va odihni două minute. Echipa din Rusia marchează de la 7 metri.

min. 33: Două minute eliminare în tabăra rusoaicelor. Craiovenele nu reșesc să profite și ratează atacul.

min. 31: A început repriza secundă! SCM Craiova a avut prima minge. Klikovac marchează pentru Craiova.

PAUZĂ (9-15)

min 30: TIME-OUT Lada Togliatti!

scm craiova - la togliatti - time out 2

min. 29: 7 metri în favoarea Craiovei! De această dată Florianu ratează.

min. 28: Apărare solidă a Ladei Togliatti! Craiovenele nu reușesc să defensiva rusoaicelor.

min. 26: Rusoaicele se duc la șase goluri cu un gol marcat de la nouă metri.

min. 24: Lada Togliatti controlează partida.

min. 23: Gol ușor primit de oltence din extremă.

min. 22: Cristina Florianu este din nou mâna sigură a Craiovei din atac. Marchează de la 7 metri.

min. 21: Lada nu le lasă pe craiovene să se apropie.

min. 20: Valentina Ardean-Elisei ia o fază pe cont propriu și marchează pentru Craiova.

min. 18: Apipie marchează pentru SCM Craiova!

min. 17: Ruoaicele refac rapid diferența de patru goluri.

min. 16: Florianu marchează pentru Craiova din lovitură de la 7 metri!

min 14: Lada se distanțează la patru goluri, scor 3-7! TIME-OUT Craiova!

craiova - lada - time out

min. 13: Rusoaicele mai trimit o dată mingea în poarta apărată de Iulia Dumanska.

min. 10: Echipa din Rusia se duce din nou la două goluri avans.

min. 10: Valentina Ardean-Elisei marchează și Craiova se apropie la un singur gol.

min. 9: Intervenție superbă a Iuliei Dumanska. Nikolic profită și marchează rapid pentru Craiova.

min. 7: Rusoaicele se distanțează pe tabelă, scor 1-4

min. 6: Valentina Elisei ratează o lovitură de la 7 metri!

min. 5: Lada Dogliatti mai marchează o dată!

min. 4: GOL Craiova! Florianu nu le permite handbalistelor din Rusia să se distanțeze.

min. 3: Rusoaicele duc scorul la 2-0!

min. 2: Primul gol al partidei este marcat de Lada Togliatti.

min. 1: A început partida! Lada a avut lovitura de start.

UPDATE: Sala este arhiplină! Va fi gălăgie mare astăzi în Polivalenta din Craiova!

craiova - lada togliatti - imnuri

UPDATE: Handbalistele antrenate de George Burcea, pregătite să intre pe teren.

scm craiova - lada togliatti intrare in teren

UPDATE: Fetele au ieșit la încălzire!

scm craiova - lada togliatti - incalzire

UPDATE: Interes imens pentru partida din acestă seară!

scm craiova - lada live text

SCM Craiova – Lada Togliatti LIVE TEXT + FOTO pe 007sport.ro. Formația SCM Craiova va disputa, sâmbătă, 03 februarie 2018, pe teren propriu, partida tur din sferturile de finală ale Cupei EHF cu Lada Togliatti.

”Rusoaicele au stilul lor, nici ele nu cedează, dar nici noi nu vom ceda. Vom lupta și vom da totul pe teren, Garantez asta! Le-am zis colegelor să avem încredere în noi, să fim lucide și să avem răbdare. Meciul durează 60 de minute, nu se pierde și nici nu se câștigă în primele minute.

Trebuie să fim foarte concentrate, să luptăm pentru fiecare minge până în ultima secundă. Apărarea este cea mai importantă, din punctul meu de vedere. Am luptat foarte mult să ajungem până aici, să aducem publicul la sală în număr mare. Ne dorim ca publicul să fie în continuare alături de noi, să ne împingă de la spate, pentru că sigur vor fi momente grele și cu ajutorul suporterilor putem trece peste ele. Noi ne dorim mult să mergem cât mai departe în această competiție, Cupa E.H.F”, a declarat Valentina Neli Ardean-Elisei la conferința de presă.

Partida va putea fi urmărită în format LIVE TEXT + FOTO pe 007sport.ro.

error: Content is protected !!