Handbal feminin: Demonstrație de forță a României U18 înainte de optimile Campionatului Mondial. Victorie în fața puternicei naționale a Germaniei

Data: 13 august 2018, 23:47 | Autor: Kadi Bulgakov

Naționala de handbal feminin a României (U18) s-a impus în fața Germaniei, scor 20-17 (11-8), în ultimul meci din grupe, la Campionatul Mondial de handbal U18, încheind pe prima poziție. În optimile de finală reprezentativa țării noastre va înfrunta Suedia, locul patru în grupa B.

A fost duelul celor mai bune echipe din grupă, înaintea acestei dispute, Germania ocupa prima poziție în grupa A, cu opt puncte în patru meciuri (maximum), în timp ce România se poziționa pe locul secund, cu șapte puncte, după ce-a făcut, în mod surprinzător, doar egal cu Angola (19-19), în meciul patru.

Germancele n-au putut trece de apărarea solidă a României

Germania a început în forță partida și a condus până în minutul șapte, actunci când România a restabilit egalitatea (2-2), prin Bălăceanu. Acestea au fost și singurele minute în care Germania s-a aflat la conducere, deoarece imediat după aceea România, cu o apărarea de netrecut și cu Diana Ciucă din nou în formă excelentă, a pus stăpânire pe joc și n-a mai cedat inițiativa până la finalul confruntării, încheiată în favoarea româncelor, scor 20-17 (11-8).

România: Ciuca, Chetraru – Balaceanu 5, Cace, Coman, Popa 5, Barabas, Valcan, Marin 3, Tarsoaga 6, Jipa, Moraru, Stamin, Ilie, Pica, Lascateu 1

Germania: Zenner, Waldenmaier – Uhlmann, Hausherr 1, Kockel 1, Weise 2, Andreas, Muehlner 5, Quist 4, Von Pereira 2, Agwunedu, Wulf, Neubrander, Golla 2, Michalczik, Bleckmann

Video cu bucuria fetelor, la capătul victoriei cu Germania:

Confruntarea dintre România și Suedia va avea loc, miercuri, 15 august, de la ora 17:15 (ora României) și va putea fi urmărit pe site-ul competiție sau pe site-ul 007sport.ro

error: Content is protected !!