FOTO Handbal feminin: România a trecut lejer de Macedonia și va lupta duminică pentru o clasare cât mai bună la Trofeul Carpați

Data: 25 noiembrie 2017, 21:45 | Autor: Nănuț Mădălina

Echipa Națională de handbal feminin a României a câștigat sâmbătă – 25 noiembrie primul meci de la Trofeul Carpați, competiție desfășurată în Sala Polivalentă din Craiova.

Tricolorelor s-au impus în fața Naționalei Macedoniei, scor 31-18, la capătul unei partide dominate fără drept de apel de jucătoarele antrenate de Martin Ambros. Dacă în prima repriză handbalistele din România au marcat de 18 ori și au primit doar 5 goluri, repriza secundă a fost una mult mai echilibrată, ambele formații marcând câte 13 goluri.

Zamfir-Florianu a încheiat partida cu 5 goluri marcate, urmată de Popa Ana și Bazaliu cu câte 4 goluri.

România – Macedonia 31-18(18-5)

România: Zamfir-Florianu – 5 goluri, Popa Ana – 4 goluri, Bazaliu – 4 goluri, Berbece – 3 goluri, Zamfirescu – 3 goluri, Tătar – 3 goluri, Dragut – 3 goluri, Buceschi – 2 goluri, Tomescu – 2 goluri, Laslo – 1 gol, Popa Laura – 1 gol.
Macedonia: Gjorgjijevska – 5 goluri, Ristovska – 5 goluri, Livrinikj – 3 goluri, Gichevska – 2 goluri, Gakidova – 1 gol, Borizovska – 1 gol, Sazdovska – 1 gol.

Tot sâmbătă în Polivalenta Craioveană, Polonia s-a impus în fața Braziliei, scor 29-18, și este singura echipă neînvinsă după 2 meciuri.

Duminică, 26 noiembrie, Naționala României va disputa ultimul meci din cadrul Trofeului Carpați în compania formației din Brazilia. Meciul se va disputa cu începere de la ora 16:30 și va fi transmis în direct la TVR 1. Ambele echipe au câte o victorie în competiția disputată la Craiova.

În primul meci al zilei de duminică, Polonia va întâlni Macedonia, meciul urmând a se disputa la ora 14:00. Handbalistele poloneze au prima șansă la câștigarea Trofeului Carpați.

error: Content is protected !!