CSM București, prima înfrângere din istorie în fața lui Krim. ”Trigroaicele” au fost la un pas de egalarea unui record negativ

Data: 3 martie 2019, 0:29 | Autor: Kadi Bulgakov

CSM București, campioana României la handbal feminin, a pierdut, sâmbătă, pe terenul celor de Krim Ljubliana, cu scorul de 23-22 (12-11), în penultimul meci din Grupa Principală 2.

CSM București a plecat la Ljubljana fără 5 jucătoare importante în lot, iar lipsa acestora s-a văzut din plin pe teren. Cristina Neagu și Amanda Kurtovic sunt accidentate și vor lipsi pentru tot restul sezonului, Majda Mehmedovic și Andrea Lekic acuză și ele probleme de sănătate, iar Sabine Jacobsen a răcit.

Fără cele cinci jucătoare, jocul formației CSM București a scârțâit în multe rânduri. Campioana României nu s-a aflat la conducerea meciului decât în primele minute (0-1), dar Krim a restabilit rapid egalitatea, apoi a preluat conducerea și nu a mai cedat până la final.

Jocul slab al ”tigroaicelor” a culminat cu repriza a doua, când acestea au stabilit un record negativ: au marcat un singur gol în primele 15 minute ale părții secunde. La capătul acestei perioade Krim conducea cu 19-13, iar CSMB nu a mai reușit să revină până la final.

CSM București a strălucit sâmbătă doar prin Iulia Curea, care a marcat 9 goluri.

Handbalistele din Capitală au marcat doar 22 de goluri și au fost la un pas de egalarea recordului negativ, stabilit într-o partidă cu Metz din returul sferturilor de finală de anul trecut, când au înscris 20 de goluri.

În urma înfrângerii suferite de CSM București, Vipers Kristiansand și-ar putea asigura locul doi în grupă dacă va câștiga, duminică, partida cu Thuringer. Locul unu este deja acontat de Gyor ETO.

În ultimul meci din grupă, CSM va juca pe teren propriu, în 8 martie, cu Thuringer HC.

Meciurile din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin se vor disputa în perioada 5-7 aprilie (turul) şi 12-14 aprilie 2019 (returul), iar Final Four-ul va avea loc, din nou, la Budapesta, în 11-12 mai 2019.

CSM București a câștigat Liga Campionilor la handbal feminin în 2016, la prima participare. Actuala deţinătoare a Ligii Campionilor este Gyor ETO.

error: Content is protected !!