[COMUNICAT] Judo: Monica Ungureanu și Daniel Natea – medalii de aur la Openul European de la București

Data: 4 iunie 2017, 20:23 | Autor: Kadi Bulgakov

Doi sportivi dinamoviști au strălucit la Openul European de judo de la București, competiție organizată de federația română de specialitate, în zilele de 3 și 4 iunie, la Sala Polivalentă Ioan Kunst Ghermănescu din Capitală. Monica Ungureanu (48 kg) și Daniel Natea (+100 kg) au cucerit medaliile de aur la categoriile lor de greutate.

Sâmbătă, în prima zi de întreceri, valoroasa sportivă Monica Ungureanu a câștigat de o manieră categorică întrecerile de la categoria 48 de kilograme, cu 4 victorii. În finală, Monica Ungureanu s-a impus în fața italiencei Francesca Milani, după ce în semifinale îi ”livrase” un ippon superb belgiencei Anne Sophie Jura.

A doua zi, Daniel Natea a mai adus o medalie de aur României și Clubului Sportiv Dinamo, după patru victorii. Greul nostru l-a învins în finală pe azerul Ushangi Kokauri, prin descalificare (trei penalizări consecutive). Până în finală, Natea a trecut de spaniolul Angel Parra, de ucraineanul Andrei Kolesnik și, în semifinale, de francezul Jean-Sebastien Bonvoisin.

Pe podium a urcat și Cristian Bodârlău, clasat pe locul 3 la categoria 90 kg. Grație celor trei medalii obținute de judoka de la CS Dinamo, România a ocupat locul trei în clasamentul pe medalii după Franța 4-2-3 și Ucraina 2-1-3.

La competiție au participat 376 de judoka din 29 de țări, 244 la masculin și 132 la feminin.

error: Content is protected !!