Volei masculin: Unirea Dej, Tricolorul Ploiești și CSM București s-au calificat în Final 8-ul Cupei României | Se știu toate cele 8 echipe din Sferturile de Finală

Sâmbătă, 30 septembrie 2017, s-au disputat ultimele 3 partide ale Fazei I a Cupei României la volei masculin, la finalul meciurilor echipele câștigătoare asigurându-și participarea în sferturile de finală ale competiției

După ce vineri CS Dinamo București își asigurase calificarea în Final 8-ul Cupei României după victoria înregistrată în fața echipei CS Știința Explorări Baia Mare cu scorul de 3-1, sâmbătă a venit timpul altor 3 echipe să treacă în faza următoare.

CS Unirea Dej, LMV Tricolorul Ploiești și CSM București au reușit să obțină victoriile necesare pentru a se alătura celorlalte 5 echipe din sferturile de finală: SCM U Craiova, ACS Volei Municipal Zalău, CSA Steaua București, CS Arcada Galați( echipe care s-au calificat direct în Final 8 datorită clasării pe primele 4 poziții în Divizia A1 la finalul sezonului 2016-2017) și CS Dinamo București.

Toate cele 3 partide de sâmbătă s-au încheiat în minimum de seturi, scorul din cele 3 meciuri fiind următorul:

CS ”U” Cluj – CS Unirea Dej 0-3(13-25,23-25,15-25)
CSS 2 CNE Baia Mare – LMV Tricolorul Ploiești 0-3(14-25,17-25,13-25)
CSU UV Timișoara – CSM București 0-3(19-25,19-25,23-25)

După încheierea meciurilor din Faza I a competiției s-au stabilit și partidele din sferturile de finală, partide ce se vor disputa în sistem tur-retur, acestea urmând să aibă loc conform www.frvolei.ro în datele de 15 noiembrie, respectiv 13 decembrie: