Volei masculin: Tricolorul Ploiești s-a impus în derby-ul cu SCM U Craiova | Rezultatele etapei cu numărul 2

Etapa cu numărul 2 a Diviziei A1 la volei masculin a beneficiat de 2 derby-uri. Dacă vineri, 13 octombrie, și-au dat întâlnire 2 formații din Capitală, Dinamo și Steaua, la final învingătoare fiind echipa alb-roșie, sâmbătă Tricolorul Ploiești a primit vizita echipei Campioane, SCM U Craiova.

Ploieștenii conduși de Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu au reușit să își treacă în cont primele 3 puncte ale sezonului 2017-2018 după ce s-au impus la capătul a 4 seturi în meciul cu oltenii antrenați Dănuț Pascu și Claudiu Mitru.

LMV Tricolorul Ploiești – SCM U Craiova 3-1(25-23,25-15,23-25,25-22)

Setul 1 al partidei din Sala ”Olimpia” din Ploiești a fost unul jucat de la egal la egal, diferența dintre cele 2 echipe nu a fost mai mare de 2 puncte pe tot parcursul actului, echipa gazdă reușind să se impună la scorul de 25-23. Actul 2 al partidei a fost total diferit de primul, acesta fiind câștigat fără drept de apel de echipa din Ploiești la o diferență considerabilă, 10 puncte. Al treilea set al meciului a fost o reeditare a primului set, de asemenea s-a jucat de la egal la egal, diferența fiind făcută la final când învingătoarea a ieșit echipa din Craiova, 23-25. Partida dintre Tricolorul Ploiești și SCM U Craiova s-a încheiat la finalul setului 4, gazdele reușind să închidă al 4-lea sfert al partidei la scorul de 25-22.

Set 1: 1-1, 3-3, 6-5,6-6, 7-7,8-7, 10-9,13-12,13-14,16-15,16-16,18-17,18-19,2-0-20,22-21,24-22,25-23)
Set 2: 2-0,9-5,10-5,13-6,14-7,14-9,16-9,18-10,19-11,23-13,24-15,25-15.
Set 3: 1-2,3-3,5-6,6-6,7-7,8-7,9-8,10-10,10-11,12-12,13-14,15-16,16-17,23-25.
Set 4: 7-5,8-5,9-7,11-11,13-13,16-15,18-18,20-20,22-22,25-22.

Pentru LMV Tricolorul Ploiești au punctat: Jorna – 17 puncte, Lică – 15 puncte, Dushkov – 15 pucte, Olteanu – 10 puncte, Stulenkov – 8 puncte, Milivojevic – 4 puncte, Bartha – 2 puncte, Kullo – 2 puncte, Carrasco – 2 puncte.
În tabăra SCM-ului au punctat: Blagojevic – 15 puncte, Hohne – 12 puncte, Ene – 11 puncte, Milic – 6 puncte, Olteanu – 6 puncte, Mirko – 2 puncte, Teleleu – 1 punct, Călin – 1 punct, Miron -1 punct.

Rezultatele etapei a 2-a au fost următoarele:
Vineri 13.10.2017
CS Dinamo București – CSA Steaua București 3-1(25-22,21-25,28-26,25-22)
Sâmbătă 14.10.2017
CSU UV Timișoara – CSM București 0-3(16-25,13-25,20-25)
CSS 2 CNE Baia Mare – CS Arcada Galați 0-3(13-25,19-25,17-25)
CS Știința Explorări Baia Mare – CS Unirea Dej 3-2(25-23,18-25,24-26,25-22,15-13)
CS ”U” Cluj – ACS Volei Municipal Zalău 0-3(16-25,19-25,19-25)

divizia a1 la volei masculinlmv tricolorul ploiestiscm u craiovavoleivolei masculinvolei scm u craiova