Volei masculin: Tricolorii au învins în minimum de seturi echipa din Hong Kong la Universiada de vară

Joi, 24 august, Echipa Naționala Universitara de volei masculin a României a obținut a doua victorie din Grupa C de la Universiada de vară din Taipei, Taiwan.

Tricolorii s-au impus in minimum de seturi in fata adversarilor din Hong Kong. Dupa un start ezitant la inceputul primului set, atunci cand romanii s-au vazut condusi la o diferenta de 4 puncte la primul timp tehnic de odihna, 4-8, a urmat o revenire a sportivilor romani care au reusit sa egaleze la 16-16 si sa preia fraiele partidei. Primul set la partidei s-a incheiat la scorul de 25-20 in favoarea Romaniei.

Si al doilea act a fost castigat de romani, la acelasi scor ca in primul set,25-20, voleibalistii tricolori reusind sa conduca de la un capat la altul. Ultimul set al partidei a apartinut de asemeni echipei noastre care desi a fost egalata la 18 si mai apoi sportivii din Hong Kong s-au apropiat la 1 punct pe finalul seturi, 24-23, au reusit sa inchida partida la scorul de 3-0 la general.

Romania – Hong Kong 3-0(25-20.25-20.25-23)

Cele 3 seturi ale partidei au avut urmatoarele traiectorii:

Set 1: 4-8.5-9.11-14.13-15.15-16.16-16.19-17.22-19.25-20.

Set 2: 1-1.6-5.6-7.10-8.13-10.16-13.19-16.23-19.25-20

Set 3: 3-2.5-4.11-7.16-10.18-18.21-19.23-21.24-22.24-23.25-23.

In ceea ce priveste statistica meciului in tabara Romaniei, jucatorul Matei Ciprian a incheiat partida cu 18 puncte, 17 atacuri reusite si un blocaj; Suson Silviu – 15 puncte, 12 atacuri, 2 blocaje si un procentaj de 54.55 la interceptie; Balean Rares – 8 puncte si 7 atacuri, si un coefficient de 56.25% la receptie; Olteanu Razvan – 7 puncte, 2 atacuri, 3 blocaje; Dumitru Claudiu – 2 puncte, 1 atac, 1 blocaj; Georgescu Andrei – 1 punct, 1 blocaj; Iftime Marius – 1 punct, 1 atac; Mocanu Codrin – 1 punct, 1 blocaj, Miron Catalin – 1 punct si 66.67% procentaj la receptive. Liberoul Nationalei, Camui Paul, a incheiat meciul cu 41.57% coefficient la interceptie.

In tabara Hong Kong-ului cele mai multe puncta au fost reusite de Chan Alex Chi Wai – 12 si Siu Cheong Hung – 10.