Volei masculin: Steaua părăsește Europa! Roș-albaștrii au avut setul patru în mână, dar s-au văzut învinși

Steaua părăsește Europa! Echipa de volei masculin CS Steaua București a ratat, miercuri, calificarea în sferturile de finală ale Cupei CEV, după ce a fost învinsă de formaţia portugheză Benfica Lisabona, cu scorul de 3-1, în manşa retur a optimilor competiţiei.

Scorul pe seturi a fost 25-19, 19-25, 25-15, 28-26, după 116 minute de joc.

Din păcate, serviciul, singurul capitol la care voleibaliștii steliști au reușit să-și surclaseze adversarii, nu s-a dovedit decisiv în stabilirea rezultatului final. Roș-albaștrii servind nu mai puțin de nouă ași, în timp ce adversarii au izbutit doar șase servicii perfecte.

În manşa tur, echipa portugheză a câştigat cu scorul de 3-2 (21-25, 25-16, 25-17, 20-25,15-11), iar cu dublă victorie se califică în sferturile de finală ale Cupei CEV.