Volei masculin: O nouă performanță uimitoare a Tricolorului. Ploieștenii au câștigat Cupa României

După o săptămână în care au sărbătorit câștigarea titlului de Campioni în Divizia A1, voleibaliștii de la Tricolorul Ploiești au un nou motiv de a petrece, aceștia s-au impus în meciul cu Arcada Galați din Finala Cupei României.

Formația LMV Tricolorul Ploiești s-a impus la capătul a 5 seturi în meciul din Finala Mare a Cupei României, astfel că echipa CS Arcada Galați trebuie să se multumească pentru a doua oară în acest sezon doar cu medalia de argint.

Ploieștenilor le-au fost înmânate medaliile și Cupa de către președintele Federației Române de volei – Gheorghe Vișan, chiar pe terenul formației gălățene.

LMV Tricolorul Ploiești – CS Arcada Galați 3-2(25-18,23-25,21-25,25-20,15-9)

In Semifinale, Tricolorul Ploiești s-a impus în fața echipei SCM U Craiova la capătul a 3 seturi, în timp ce Arcada Galați a trecut de formația Volei Municipal Zalău tot în minimum de seturi.

În sezonul 2016-2017, CS Arcada Galați a câștigat titlul în Cupa României, după ce s-a impus în confruntarea cu ACS Volei Municipal Zalău.