Volei masculin: Dinamo a învins Steaua în etapa a 2-a a Diviziei A1

Etapa a 2-a a Diviziei A1 la volei masculin a început cu partida dintre CS Dinamo București și CSA Steaua București, meci încheiat cu victoria alb-roșilor.

După meciul pierdut în prima etapă a noului sezon pe terenul celor de la Unirea Dej, CS Dinamo București a câștigat primele 3 puncte pe teren propriu după ce a încheiat partida la scorul de 3-1.

CS Dinamo București – CSA Steaua București 3-1 (25-22,21-25,28-26,25-22)

Voleibaliștii de la echipa gazdă, Dinamo București, au intrat în joc mult mai hotărâți și au reușit să treacă în primul set de adversarii din Capitală la o diferență de 3 puncte, 25-22. Setul secund părea de asemenea în mâna alb-roșilor care în prima parte a jocului au reușit să ducă scorul la un ecart de 6, 11-5, dar o revenire spectaculoasă i-a adus pe steliști în avantaj, 15-16. Oaspeții și-au trecut în cont setul cu numărul 2, 21-25, și au relansat partida.

Actul 3 al partidei s-a jucat de la egal la egal, cea mai mare diferență pe parcursul setului fiind de 2 puncte, în două rânduri, 18-20, pentru Steaua și mai apoi 28-26 în prelungiri pentru Dinamo. Nici setul 4 nu a fost unul mai simplu, ambele echipe au luptat pentru fiecare punct în parte, pe rând cele 2 formații au fost la conducerea actului, iar pe finalul setului dinamoviștii au preluat conducerea partidei, 22-18, și mai apoi au închis setul la scorul de 25-22 și partida la 3-1.

Provenzano de Pra de la Dinamo a încheiat meciul cu 29 de puncte, urmat de Mureșan cu 15 și Peric cu 10 puncte. În tabăra dinamovistă au mai punctat: Munoz – 8 puncte, Kaszap – 5 puncte, Milutinovic – 5 puncte și Rhein – 5 puncte.
Pentru CSA Steaua București au punctat: Cherbeleață – 17 puncte, Nemeth – 17 puncte, Cubrilo – 12 puncte, Ghionea – 5 puncte, Matei – 4 puncte, Kouki – 2 puncte, Kostic – 1 punct și Nikolic – 1 punct.

După primele 2 etape atât Dinamo București, cât și Steaua București au câte 3 puncte în clasament.

cs dinamo bucuresticsa steaua bucurestidivizia a1 la volei masculinvoleivolei masculin