Volei feminin: Volei Alba-Blaj, prima echipă calificată în Final 4-ul Cupei României | Rezultatele meciurilor din turul sferturilor de finală – ziua a doua

Miercuri, 29 noiembrie, s-au disputat 3 partide din sferturile de finală ale Cupei României la volei feminin și s-a aflat și prima echipă ce va evolua în semifinalele competiției.

Deținătoarea titlului din sezonul trecut, CS Volei Alba-Blaj, s-a calificat în faza următoare a competiției după ce a trecut cu scorul de 3-0 în ambele partide jucate cu Medicina CSS Tîrgu Mureș.

Meci retur: CS Volei Alba-Blaj – CSU Medicina CSS Tîrgu Mureș 3-0(25-11,25-12,25-16)

CS Volei Alba-Blaj: Ilyasoglu – 11 puncte, Onyejekwe – 9 puncte, Rus – 8 puncte, Koleva – 8 puncte, Aquino – 6 puncte, Alvarez Hernandez – 5 puncte, Barakova – 4 puncte, Salaoru – 3 puncte.
CSU Medicina CSS Tîrgu Mureș: Străchinescu – 6 puncte, Iancu – 5 puncte, Buterez – 3 puncte, Dobriceanu – 3 puncte, Varga – 2 puncte, Ioan – 2 puncte, Dumitrescu – 2 puncte, Dițu – 1 punct, Babas – 1 punct, Mocan – 1 punct.

Tot miercuri, dar la Bacău, s-a disputat primul meci din dubla dintre CS Știința Bacău și CS ”U” NTT Data Cluj din sferturile de finală ale Cupei României. Băcăuancele au trecut fără probleme, în minimum de seturi, de echipa din Cluj și pleacă cu prima șansă la calificarea în Final-Four-ul competiției în meciul ce va avea loc mâine, 30 noiembrie 2017.

CS Știința Bacău – CS ”U” NTT Data Cluj 3-0(25-9,25-18,25-18)

De la Știința Bacău s-au remarcat următoarele jucătoare în turul sferturilor de finală: Rogojinaru – 14 puncte, Lupa – 11 puncte, Cazacu și Sipos câte 9. În tabăra clujeană cele mai multe puncte au fost făcute de Stanciu – 8, urmată de Ariton și Bucur câte 7 și Dârnescu -6.

În turul sferturilor de finală și-au dat întâlnire și formațiile ACS Agroland Timișoara și CSM București. Tigroaicele au câștigat meciul în minimum de seturi, iar partida care va decide echipa calificată în faza următoare va avea loc ianuarie 2018.

ACS Agroland Timișoara – CSM București 0-3(14-25,22-25,18-25)

De la Agroland, Bacșiș a încheiat partida cu 10 puncte, urmată de Petra cu 9 puncte, și Lakovic și Lupescu câte 7. Pentru CSM București cele mai multe puncte au fost marcate de Baciu – 17. O contribuție mare la câștigarea partidei și-au adus-o și Markevich cu 13 puncte și Medic cu 11 puncte.

Joi, 30 noiembrie, cu începere de la ora 15:30 se va disputa partida retur dintre CS ”U” NTT Data Cluj și CS Știința Bacău. Meciul se joacă la Bacău.