Volei feminin: S-a încheiat etapa a 2-a în Divizia A1 | Rezultate și clasament

Sâmbătă, 21 octombrie, și duminică, 22 octombrie, s-au disputat ultimele partide ale etapei a 2-a în Divizia A1, din cele 4 meciuri, 3 s-au încheiat la capătul a 4 seturi, în timp ce la derby-ul etapei a fost necesar de setul decisiv pentru a se stabili învingătoarea.

ACS Agroland Timișoara a obținut prima victorie din Divizia A1, după ce s-a impus pe terenul formației CS Dinamo București. Timișorenele s-au impus în 4 seturi și au obținut primele 3 puncte. Cele 2 adversare se vor întâlni peste 3 zile, 25.10.2017, și în prima fază a Cupei României la volei feminin.

CS Dinamo București – ACS Agroland Timișoara 1-3(25-27,26-24,11-25,23-25)

Bogdan Paul, antrenor Agroland Timișoara: Sper că fetele s-au bucurat, mai mult decât pot să o fac eu în acest moment. Pentru clubul UVT Agroland e un nou început și sper să fie un drum cât mai lung și presărat cu cât mai multe victorii. Eu mă regăsesc de mulți ani în prima ligă și sunt îngrijorat, pentru că nu pot să tratez o victorie doar ca pe o victorie și nimic mai mult. Dacă vrem cu adevărat să devenim o echipă competitivă, una care să pună probleme în orice fel de meci, atunci va trebui să tratăm lucrurile complet diferit. (www.volei-timisoara.ro)

CS Dinamo București: Budai-Ungureanu – 13 puncte, Artin – 13 puncte, Marcovici – 10 puncte, Motroc – 6 puncte, Field – 4 puncte, Postea – 4 puncte, Pașca – 2 puncte
ACS Agroland Timișoara: Bacșiș – 17 puncte, Petra – 13 puncte, Lakovic – 11 puncte, Pîrv – 11 puncte, Cărbuneanu – 8 puncte, Balintoni – 5 puncte, Lupescu – 3 puncte, Vasilica – 2 puncte, Orlandea – 1 punct.

Tot sâmbătă, la Lugoj s-a disputat și partida dintre echipa locală CSM și CS Știința Bacău. Echipa oaspete a reușit să câștige doar primul set al partidei. Pentru CSM Lugoj este a doua înfrângere consecutivă, în timp ce formația Știința Bacău a ajuns la a doua victorie.

CSM Lugoj – CS Știința Bacău 1-3 (25-20,16-25,28-15,20-25)

CSM Lugoj: Cveticanin – 20 puncte, Balae – 13 puncte, Jakic – 13 puncte, Canea – 5 puncte, Roman – 5 puncte, Shvanska – 3 puncte, Pintea – 1 punct
CS Știința Bacău: Rogojinaru -21 puncte, Faleș – 17 puncte, Hambele – 10 puncte, Cazacu – 9 puncte, Ciocian – 8 puncte, Sipoș -5 puncte, Dancu – 3 puncte,Filipaș – 2 puncte, Radu – 1 punct.

în confruntarea dintre ACS Penicilina Iași și CSU Medicina CSS Tîrgu Mureș învingătoare a fost echipa gazdă. Meciul s-a terminat după 4 acte. Ambele formații au la activ câte 1 victorie și 3 puncte în clasament și sunt vecine de clasament, echipa Medicina aflându-se pe poziția a 5-a, în timp ce Penicilina Iași poposește pe locul 6.

ACS Penicilina Iași – CSU Medicina CSS Tîrgu Mureș 3-1 (25-16,21-25,25-17,25-17)

ACS Penicilina Iași: Gagea – 14 puncte, Cvijovic – 13 puncte, Ursachi – 11 puncte, Stresina – 11 puncte, Grabovetcaia – 11 puncte, Milivojevic – 2 puncte.
CSU Medicina CSS Tîrgu Mureș: Varga – 12 puncte, Buterez – 9 puncte, Dobriceanu – 7 puncte, Iancu – 6 puncte, Ditu – 5 puncte, Străchinescu – 4 puncte, Babas – 3 puncte, Arniceru – 2 puncte, Cauc – 2 puncte, Molnar – 2 puncte, Mocan – 2 puncte.

Etapa a 2-a a Diviziei A1 la volei feminin s-a încheiat cu derby-ul dintre CSM București și CSM Târgoviște. Primul set al partidei a fost câștigat de echipa din Târgoviște în prelungiri, 24-26, după care a urmat o cădere inexplicabilă a oaspetelor în următoarele 2 acte ale meciului, 25-15,25-7. În setul 4 echipa CSM București a cedat la limită, astfel că echipa medaliată cu bronz în sezonul trecut a reușit să ducă partida în decisiv unde s-a și impus.

CSM București – CSM Târgoviște 2-3(24-26,25-15,25-7,23-25,12-15)

CSM București: Koolhaas – 19 puncte, Trushkina – 16 puncte, Markevich – 15 puncte, Radosova – 14 puncte, Baciu – 11 puncte, Kicka – 4 puncte, Olivera – 1 punct, Signorile – 1 punct.
CSM Târgoviște: Hroncekova – 14 puncte, Fairs – 14 puncte, Collar – 11 puncte, Souza-Ziegler – 9 puncte, Sybeldon – 7 puncte, Smith – 4 puncte, Marciu – 4 puncte, Trică -1 punct.

Clasamentul după primele 2 etape arată în felul următor în Divizia A1 la volei feminin: