Volei feminin: CS Stiinta Bacau, a doua echipa romaneasca calificata in sferturile de finala ale Cupei CEV

Marti, 22 ianuarie 2019, echipa de volei feminin CS Stiinta Bacau s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei CEV dupa ce s-a impus si in meciul retur din optimile de finala ale competitiei in fata formatiei olandeze Sliedrecht Sport.

Voleibalistele antrenate de Florin Grapa au castigat partida retur disputata in Olanda cu scorul de 3-0(25-20.25-21.25-22), la capatul a 68 de minute de joc. Cea mai buna jucatoare a echipei moldovene a fost Rogojinaru Denisa Adriana care a incheiat meciul cu 18(7) puncte, urmata de Cazacu cu 12(4) puncte si Fales cu 9(7) puncte.

Rezultate CS Stiinta Bacau in optimile de finala ale Cupei CEV
Meci tur: CS Stiinta Bacau – Sliedrecht Sport 3-2(25-21.17-25.25-14.17-25.16-14)
Meci retur: Sliedrecht Sport – CS Stiinta Bacau 0-3(20-25.21-25.22-25)

CS Stiinta Bacau este a doua echipa romaneasca calificata in sferturile de finala ale Cupei CEV, dupa CSM Volei Alba-Blaj.

Formatia moldava va intalni in sferturile de finala pe invingatoarea dintre VK UP Olomouc din Cehia si Asterix Avo Beveren din Belgia.