Steaua Bucureşti s-a calificat în turul al doilea al Cupei EHF la handbal masculin

Echipa de handbal masculin Steaua Bucureşti a obținut calificarea în turul al doilea al Cupei EHF, după ce s-a impus cu 29-25 (14-11), pe teren propriu în fața celor de la GRK Varazdin. În tur, „Militarii” câștigaseră la un gol.

Cel mai bun marcator din tabăra echipei române a fost Ionuţ Georgescu, cu 11 reușite.

În meciul tur, steliştii s-au impus cu scorul de 26-25 (14-8). Steaua va disputa primul meci din turul doi de calificare în Cupa EHF împotriva formației israeliene Maccabi Lezion, în luna octombrie.

Din turul doi preliminar va intra în competiție și HC Dobrogea Sud, care o va întâlni în dublă manşă pe Talent Plzen (Cehia).

Potaissa Turda a fost eliminată încă din primul tur al preliminariilor de către formația portugheză Futebol Clube do Porto, după un dezolant 41-21 (19-12), în tur şi 27-24 (12-15), în retur.