Tenis: Simona Halep și-a aflat adversara din sferturile de finală de la Madrid Open

Simona Halep, locul 3 WTA, s-a calificat în sferturile de finală la Madrid Open, turneul WTA Premier Mandatory patronat de Ion Țiriac, după ce s-a impus cu scorul de 6-0,6-0 în meciul cu Victoria Kuzmova, din Slovacia. Partida a durat doar 44 de minute.

Din cele 60 de puncte ale meciului, Simona a câștigat 48 și nu a ratat nicio șansă de break din cele șase jucate.

În sferturile de finală ale competiției,  Simona Halep o va întâlni pe jucătoarea australiană Ashleigh Barty, locul 9 WTA și cap de serie 9, care s-a calificat după ce a învins-o în optimi pe sportiva din Kazahstan Iulia Putinţeva, numătul 43 WTA, scor 4-6, 6-1, 6-2, în două ore şi cinci minute.

Tot în cadrul turneului de la Madrid perechea Irina Bara și Mihaela Buzărnescu s-a calificat în în sferturile de finală ale probei de dublu.

Româncele le-au învins, cu scorul de 1-6, 6-3, 10-7, pe favoritele numărul 4, belgianca Elise Mertens şi Arina Sbalenka din Belarus.

Tot în optimi în proba de dublu, perechea Irina Begu/Simona Halep a fost eliminată de echipa favorită principală, Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova, din Cehia.

Halep şi Begu au fost învinse cu scorul de 6-3, 6-3, într-o oră şi trei minute.