Scrimă: Echipa CS Dinamo 1 a câștigat titlul național. CSA Steaua și CSM Iași au completat podiumul

Vineri 29 martie în Sala de Scrimă ” Ana Pascu” din București s-a disputat Campionatul Național de sabie masculin, etapa pe echipe.

Echipa CS Dinamo 1, alcătuită din: Tiberiu Dolniceanu, Iulian Teodosiu, Mădălin Bucur și Sorin Eftimie, a câștigat titlul național. Dinamoviștii au bifat 6 victorii din 6 întâlniri. CS Dinamo 1 a câștigat premiul pus în joc de partenerul Federației, DCN EU, de 1200 de euro.

În finala competiției, șabrerii de la Dinamo s-au impus cu scorul de 45-34 în fața sportivilor de la CSA Steaua, care au încheiat astfel competiția pe locul secund.

Formația CSA Steaua, câștigătoarea medaliei de argint, a fost alcătuită din: Alin Badea, George Iancu, Mihai Cruțu și Matei Aniculoesei.

Pe treapta a treia a podiumului au urcat sportivii de la CSM Iași:  Matei Cidu, Codrin Cozmuleanu, Răzvan Ursachi și Alexandru Zmău.

Pe locurile următoare s-au clasat: CS Dinamo 2, CSM Unirea Slobozia, CSA Steaua 2, CS Riposta București.

Sâmbătă 30 martie în Sala de Scrimă ”Ana Pascu” se va disputa întrecerea națională individuală la sabie fete.