Polo: Start cu stângul pentru România la Campionatul European de polo. ”Tricolorii”, învinși la scor de Serbia

Naționala de polo a României a capitulat, luni, la Barcelona, în fața campioanei en-titre, Serbia, cu scorul de 11-5. A fost primul meci al naționalei noastre în grupa D a Campionatului European.

Scorul pe reprize: 3-1, 3-1, 3-2 şi 2-1.

Au marcat pentru România: Negrean 3 goluri, Fulea 1, Priotiasa 1, iar din tabăra sârbă s-a remarcat Cuk (3 reuşite).

”Tricolorii” vor disputa al doilea meci, miercuri, 18 iulie, de la ora 14:00, în compania Slovaciei, iar pe 20 iulie se vor duela cu Rusia, de la ora 17:00.

Echipa care va termina grupa pe prima poziție se va califica direct în ”sferturi”. Naționalele care vor încheia pe locurile 2-3 vor juca un meci de departajare pe 22 iulie, iar învingătoarea va accede în aceeași fază a competiției. Sferturile de finală se vor disputa pe 24 iulie.