Naționala feminină de tenis de masă s-a calificat în semifinalele Campionatului European pe echipe. Băieții s-au oprit în sferturi

Echipa națională feminină de tenis de masă a României s-a calificat fără mari emoții în semifinalele Campionatului European pe echipe(2021 GAZPROM European Table Tennis Team Championships).

„Tricolorele” au trecut cu scorul de 3-0 de sportivele din Luxemburg. Același trio de aur, Bernadette Szocs, Elizabeta Samara și Daniela Dodean Monteiro, a fost, din nou, la înălțime în BT Arena. Sportivele noastre au pierdut un singur set.

• Bernadette Szocs – Sara De Nutte 3-0 (11-9, 11-5, 11-9)

• Elizabeta Samara – Xia Ni 3-1 (11-7, 11-9, 4-11, 11-9)

• Daniela Dodean Monteiro – Tessy Gonderinger 3-0 (11-7, 11-5, 12-10)

România va întâlni Franța în semifinalele Campionatului European pe echipe. Partida va începe la ora 16:00 și va putea fi urmărită în direct la Look Sport.

Naționala masculină s-a oprit în sferturi

Echipa națională masculină de tenis de masă s-a oprit în sferturile de finală ale Campionatului European pe echipe.

Sportivii noștri au fost învinși de jucătorii din Suedia cu scorul de 1-3.

Victoria zilei i-a aparținut clujeanului Rareș Șipoș, care, susținut de fanii din BT Arena, l-a învins pe numărul 8 mondial, Mattias Falck, multiplu medaliat la Campionatele Europene și Mondiale. De asemenea, Ovidiu Ionescu a ratat de puțin victoria cu Anton Kallberg, după ce a avut șanse de a închide seturile în primul meci, în timp ce juniorul Darius Movileanu a luat contact cu nivelul de top din Europa, în al patrulea meci.

• Ovidiu Ionescu – Anton Kallberg 1-3 (11-13, 11-9, 8-11, 11-13)

• Rareș Șipoș – Mattias Falck 3-2 (11-8, 6-11, 11-6, 8-11, 11-9)

• Hunor Szocs – Truls Moregard 1-3 (12-10, 4-11, 5-11, 8-11)

• Darius Movileanu – Mattias Falck 0-3 (5-11, 9-11, 5-11)