„Mărțișoare” de aur și bronz pentru Alina Vuc și Alexandra Anghel la turneul din Turcia

În weekendul proaspăt încheiat, luptătoarele românce au câștigat două medalii, una de aur și una de bronz, la Turneu Internațional Ranking Series de la Istanbul.

Alina Vuc a cucerit medalia de aur la categoria 50 kg la tradiționalul turneu de lupte Yasar Dogu, care a avut loc la Istanbul.  La aceeași competiție, Alexandra Anghel a câștigat medalia de bronz la categoria 72 kg.

Alina Vuc a învins-o în finală pe rusoaica Polina Lukina. Sportiva noastra a trecut pe rând de Emine Cataloglu (Turcia), Evin Demirhan Yavuz (Turcia), Ann Fearnside (SUA) și Otgonjargal Dolgorjav (MNG).

La categoria 72 kg, Alexandra Anghel a învins-o în meciul decisiv pe turcoaica Buse Cavusoglu Tosun.

În limitele categoriei 59 kg sportiva română de origine ucraineană Katerina Zhydachevska a ocupat locul 5. La categoria 65 kg, Krista Incze a pierdut în sferturi în fața rusoaicei Uliana Tukurenova.

Cătălina Axente (categoria 76 kg) a  pierdut meciul din sferturi cu austriaca Martina Kuenz, iar apoi în recalificări în fața americancei Victoria Christine Francis.