Lupte: România pe locul doi în clasamentul pe medalii la Jocurile Francofoniei

Sportivi de la lupte au mai adus României încă trei medalii în ultima zi de concurs dedicată luptelor, la Jocurile Francofoniei de la Abidjan (Coasta de Fildeș).

În ultima zi dedicată luptelor, Vlad Caras a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, după ce a trecut, în semifinale de Nyamsi Tchouga Cedric Yvan (Camerun), ca mai târziul să-l învingă în finala probei de 97 kg, pe Milliere Quentin din Franța.

Ion Pislaru a obținut medalia de bronz, la 86 kg, după ce a pierdut în semifinale în fața lui Steen Iordania (Canada).

La feminin medalia de bronz, i-a revenit luptătoarei, Cătălina Axente, la categoria 75 kg.

În urma acestor performanțe sportivii de la lupte își încheie periplu la Jocurile Francofoniei pe poziția secundă în clasamentul pe medalii. România a obținut în total 12 medalii, 4 de aur, două de argint și 6 de bronz.

Prima poziție a fost ocupată de echipa Canadei cu 15 medalii dintre care șapte de aur, una de argint și șapte de bronz. Pe poziția a treia s-a clasat Canada-Quebec, cu șase medalii (2 de aur, 3 de argint și una de bronz).

Cea de-a opta ediție a Jocurilor Francofoniei continuă la celelalte discipline sportive până pe 30 iulie.