JO Paris: David Popovici, tanarul de aur al Romaniei/ Rezultatele sportivilor romani de luni 29 iulie

UPDATE – INOT

David Popovici, tanarul de aur al Romaniei

Ce seara, ce emotii, ce medalie stralucitoare. David Popovici a adus bucuria in inimile tuturor romanilor, iar imnul Romaniei s-a auzit, chiar de ziua imnului, la Jocurile Olimpice de la Paris.

O zi istorica pentru natatia romaneasca. David Popovici este primul campion olimpic bărbat din istoria înotului românesc.

David a reușit sa atingă plăcuța de la sosire la 200 m liber în 1:44.72 cu două sutimi de secundă mai repede decât Matthew Richards (Marea Britanie) și cu șapte sutimi de secundă înaintea lui Luke Hobson (SUA).

David Popovici este antrenat de Adrian Rădulescu.

Aurul castigat de David Popovici este prima medalie pentru TEAM ROMANIA la Jocurile Olimpice de la Paris.

Marti, 30 iulie, David intra in competitie la 100 liber, in serii, de la ora 12:00.

…..

UPDATE – TENIS DE MASA

Eduard Ionescu isi incheie parcursul la Jocurile Olimpice de la Paris

Tanarul sportiv Eduard Ionescu isi incheie parcursul la Jocurile Olimpice de la Paris in turul al II-lea al probei de simplu la tenis de masa.

Eduard a fost invins de Kao Cheng-Jui, din Taipei, cu scorul de 4-1(13-11, 11-5, 8-11, 11-6, 11-7).

….

Elizabeta Samara se opreste pe tabloul de 32 la simplu

Round of 64 Singles , Paris 2024 Olympic Games, South Paris Arena 4, 27 July – 10 August 2024

Elizabeta Samara a pierdut jocul din turul al II-lea si si-a incheiat parcursul in proba de simplu la Jocurile Olimpice de la Paris.

Sportiva stelista a fost invinsa de Cheng I-Ching, din Taipei. Scorul partidei a fost 2-4 (3-11, 11-9, 8-11, 9-11, 11-5, 13-15),

La a cincea participare la Jocurile Olimpice, Elizabeta Samara va continua alături de echipa feminină a României.

Meciurile sunt transmise de TVR.

Sursa: Federatia Romana de tenis de masa

……

UPDATE – TENIS

Ana Bogdan si Jaqueline Cristian parasesc Jocurile Olimpice si in cursa de dublu

Perechea Ana Bogdan/Jaqueline Cristian a fost eliminata luni in primul tur al competitiei de dublu la Jocurile Olimpice de la Paris.

Romancele au fost invinse de perechea Shuko Aoyama/Ena Shibahara din Japonia cu scorul de 6-2,6-3.

Din pacate, Romania ramane fara nici o reprezentanta in competitiilr de tenis de la Jocurile Olimpice de la Paris, dupa ce tot luni, Jaqueline Cristian a fost eliminata de la simplu de Angelique Kerber, scor 4-6, 6-3, 4-6.

……

UPDATE – MOUNTAIN-BIKE

Ede Karoly Molnar scos din cursa de mountain-bike conform regulii 80

Reprezentantul Romaniei la Jocurile Olimpice de la Paris in cursa de mountain-bike, cross- country, Ede Karoly Molnar, nu a reusit sa incheie cursa desfasurata luni din motive tehnice.

Ede a plecat excelent în cursă. A luat startul de pe locul 33 și a terminat prima tură pe locul 14. Se simțea bine și ajunsese al șaselea, când i s-a rupt roata din spate, din cauza terenului accidentat.

Era la jumătatea traseului și potrivit regulamentului intervențiile service se pot face doar în locuri special amenajate. A pierdut mai mult de zece minunte până și-a schimbat roata și a revenit pe traseu, iar la puțin timp a fost scos din competiție conform regulii 80.

”S-au întâmplat mai multe accidente de felul acesta, din cauza traseului extrem de tehnic. Ghinionul a fost că roata s-a rupt departe de locul de service și a pierdut foarte mult timp până a ajuns la noi să-i schimbăm roata”, a explicat antrenorul Răzvan Jugănaru. ”Când a revenit în cursă pierduse mai mult de 80 la sută din timpul celorlalți, ceea ce însemna că risca să fie ajuns din urmă de cei care se luptau pentru primele locuri. Din acest motiv a fost scos de pe traseu – este așa numita Regula 80”, a precizat tehnicianul roman.

Sursa: COSR

……

Jaqueline Cristian s-a oprit in turu 2 la JO Paris

Jaqueline Cristian a disputat luni, 29 iulie, partida din turul 2 la simplu de la Jocurile Olimpice Paris 2024.

Sportiva dinamovista a pierdut, 4-6, 6-3, 4-6, meciul contra nemțoaicei Angelique Kerber. Partida a durat două ore și jumătate.

Drumul dinamovistei nu se oprește aici la JO, urmând ca la 16:45 să debuteze în proba de dublu alături de Ana Bogdan contra perechei formate din Shuko Aoyama/Ena Shibahara (Japonia).

In primul tur, Jaqueline invins-o pe franțuzoaica Caroline Garcia(locul 25 WTA), in trei seturi , 5-7, 6-3, 6-4.

…..

Vlad Stancu s-a oprit în serii la 800 m liber

Inotatorul Vlad Stancu s-a oprit azi în seriile probei de 800 m liber, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Sportivul roman a incheiat cursa cu timpul de 8:20.78 min.

La Paris, Vlad Stancu va lua startul și în proba de 1.500 m liber. Seriile sunt programate sâmbătă, 3 august.

Vlad se afla la prima parcipare la o editie a Jocurilor Olimpice si este antrenat de Eduard Câșlaru,

Sursa: Federatia Romana de Natatie si Pentatlon Modern

……

UPDATE – tenis de masa

Ovidiu Ionescu a pierdut meciul de calificare pe tabloul de 32

Round of 16 Mixed Doubles , Paris 2024 Olympic Games, South Paris Arena 4, 27 July – 10 August 2024

Sportivul Ovidiu Ionescu a disputat luni, 29 iulie, partida de calificare la simplu masculin pentru tabloul de 32 la tenis de masa.

Din pacate, sportivul nostru a fost invins, scor 1-4 (8-11, 12-10, 8-11, 10-12, 5-11), de croatul Andrej Gacina.

…..

UPDATE – CANOTAJ

Echipajul de 8+1 s-a calificat in finala

Locul 1 în cursa de calificare a Jocurilor Olimpice de la Paris pentru echipajul de 8+1 feminin (W8+). Felicitări, Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuța Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Simona Radiș și Victoria Petreanu, pentru calificarea directă în Finala A.

Echipajul de 8+1 masculin (M8+), format din Mihăiță Țigănescu, Laurențiu Danciu, Bogdan Baitoc, Constantin Adam, Marius Cozmiuc, Mugurel Semciuc, Florin Arteni, Flori Lehaci și Adrian Munteanu, a obținut locul 4 în calificările pentru Jocurile Olimpice de la Paris și va intra la recalificări.

Echipajul de patru vâsle feminin (W4x) format din Ioana Mădălina Moroșan, Emanuela Ioana Ciotău, Alexandra Ungureanu și Patricia Cireș a obținut locul 4 la recalificările pentru Jocurile Olimpice de la Paris și s-a calificat în Finala B.

Echipajul de patru vâsle masculin (M4x) format din Leontin Nuțescu, Andrei Lungu, Florin Bogdan Horodișteanu și Ioan Prundeanu a concurat astăzi în proba de recalificăre la Jocurile Olimpice de la Paris! După o cursă intensă, echipajul românesc s-a clasat pe locul 4 și s-a calificat în Finala B.

…..

Stire initiala

Programul sportivilor romani de luni, 29 iulie, la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Canotaj
12:20 patru vâsle masculin – recalificări: Leontin Nuţescu, Andrei Lungu, Florin Horodişteanu, Ioan Prundeanu
12:30 patru vâsle feminin – recalificări: Mădălina Moroşan, Emanuela Ciotău, Alexandra Ungureanu şi Patricia Cireş
12:40 opt plus unu masculin – serii: Ştefan Berariu, Constantin Adam, Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Claudiu Neamţu, Florin Lehaci, Adrian Munteanu
13:00 opt plus unu feminin – serii: Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu

Ciclism – mountain bike
15:10 Cross-country masculin (finala): Ede Molnar

Înot
12:28 800 m liber masculin – serii: Vlad Stancu
21:40 200 m liber masculin – finala: David Popovici

Tenis
13:00 simplu feminin – turul II (Terenul 14): Jaqueline Cristian – Angelique Kerber (Germania)
13:00 dublu feminin – turul I (Terenul 11): Ana Bogdan/Jaqueline Cristian – Shuko Aoyama/Ena Shibahara (Japonia)