Handbal feminin: Și-a respectat blazonul! România a încheiat Grupa 4 de calificare la Campionatul European pe primul loc

Duminică, 3 iunie, echipa națională de handbal feminin a României a disputat ultima partidă din cadrul Grupei 4 de calificare pentru Campinatul European, ce va avea loc la finalul anului în Franța. ”Tricolorele” au încheiat grupa pe primul loc, după ce în ultimul meci s-au impus, la Buzău, în fața naționalei din Portugalia.

Handbalistele antrenate de Martin Ambros au câștigat la o diferență de 4 goluri, 32-28, la capătul unui meci dominat fără drept de apel. S-a remarcat în meciul disputat în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” din Buzău jucătoarea formației Corona 2010 Brașov – Eliza Buceschi. Handbalista a încheiat partida cu 10 goluri marcate.

România – Portugalia 32-28 (19-13)

România: Dedu, Vișan – 1 gol, Buceschi – 10 goluri, Chiper – 4 goluri, Laslo – 3 goluri, Ardean-Elisei – 3 goluri, Pristavita – 2 goluri, Geiger – 2 goluri, Popa -2 goluri, Pintea – 2 goluri, Rațiu – 2 goluri, Dragut – 1 gol.
Pentru Portugalia cele mai multe goluri au fost marcate de Soares – 6.

Evoluția scorului:

Repriza I: 3-1(min 5), 6-1(min 8), 9-2(min 10), 10-7(min 14), 15-9(min 23), 18-9(min 29),19-13
Repriza a II-a: 20-14(min 34), 22-15(min 38), 26-19(min 43), 28-22(min 48),30-26(min 57), 32-28

România a câștigat cinci din cele șase meciuri ale grupei și a obținut un total de 10 puncte. Locul 2 a fost ocupat de Rusia, echipă care a obținut 4 victorii, și un total de 8 puncte. Naționala României va fi cap de serie la tragerea la sorți a grupelor pentru turneul final din Franța.

Clasamentul final al Grupei 4 arată astfel:
1 România – 10 puncte
2 Rusia – 8 puncte
3 Austri – 6 puncte
4 Portugalia – 0 puncte

Campionatul European de handbal feminin Franta 2018Echipa Nationala de handbal feminin a Romanieihandbalhandbal feminin