Handbal feminin: Se știu toate cele 4 semifinaliste din Cupa României, HCM RM Vâlcea – ultima sosită

Joi – 15 martie, la Brașov, s-a disputat ultima partidă din sferturile de finală ale Cupei României Fan Courier la handbal feminin, meci ce le-a adus față în față pe ASC Corona 2010 Brașov și pe HCM RM Vâlcea.

Handbalistele antrenate de Gheorghe Sbora s-au impus la o diferență de 4 goluri în partida disputată la Poalele Tâmpei și au obținut astfel ultimul bilet către semifinalele Cupei României. Cea mai bună jucătoare a echipei din Vâlcea a fost Glibko, care a încheiat partida cu 11 goluri, urmată de Herrero cu 6 goluri. De la Brașov s-a remarcat Tîrcă, handbalista încheind partida cu 9 reușite, urmată de Chiper cu 7 și Buceschi cu 5.

ASC Corona 2010 Brașov – HCM RM Vâlcea 27-31 (12-17)

ASC Corona 2010 Brașov: Tîrcă – 9 goluri, Chiper – 7 goluri, Buceschi – 5 goluri, Tiron – 2 goluri, Tătar – 2 goluri, Popa – 2 goluri.
HCM RM Vâlcea: Glibko – 11 goluri, Herrero – 6 goluri, Gavrila – 3 goluri, Beleska – 3 goluri, Fraga – 3 goluri, Adespii – 2 goluri, Vukcevic – 2 goluri, Vasileuskaya – 1 gol

HCM Rm Vâlcea se alătura astfel celorlalte 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României Fan Courier la handbal feminin: HC Dunărea Brăila, CSM Roman și CSM București.

Distribuția în semifinale se va decide similar cu cea pentru sferturile de finală, prin tragere la sorți. Echipele vor trage la sorți numerele de la 1 la 4, iar partidele se vor juca după cum urmează: între numerele 1–4 și 2–3. Câștigătoarele semifinalelor vor disputa apoi un meci pentru locurile I-II, iar învinsele un meci pentru locurile III-IV.

Turneul Final Four al Cupei României Fan Courier la handbal feminin va avea loc în perioada 31 martie – 1 aprilie.

csm bucuresti handbalcsm romanhandbalhandbal femininHC Dunărea Brăilahcm rm valcea