Handbal feminin: SCM Craiova a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor. Va continua în Cupa EHF

Echipa de handbal feminin SCM Craiova a ratat, duminică, calicarea, în premieră, în grupa C a Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă de formaţia croată Podravka Koprivnica, cu scorul de 22-21 (12-14), în finala turneului preliminar 2 al competiţiei.

Craiova a dominat prima repriză, reușind să conducă la cinci goluri diferență pe tabelă. Croatele au mai strâns scorul până la pauză, dar cu toate acestea oltencele au intrat în avans la cabine, 14-12.

Campioana Croației a fost mult mai agresivă în repriza secundă, a restabilit egalitatea, apoi cele două echipe au mers cap la cap pâna în ultimul minut al meciului, când croatele au marcat golul victoriei. Fetele pregătite de Bogdan Burcea nu au izbutit să marcheze în ultimele 11 minute ale partidei.

În urma acestui rezulat, câștigătoarele Cupei EHF vor avea posibilitatea să lupte pentru a-și apăra trofeul, deoarece vor continua în această competiție, unde vor intra direct în turul al treilea.

CSM Bucureşti rămâne, astfel, singura reprezentantă a României în grupele Ligii Campionilor.