Handbal feminin: SCM Craiova a pierdut la Cisnădie în etapa a patra a Ligii Florilor

Miercuri, 19 septembrie 2018, s-a disputat prima partidă din etapa a patra a Ligii Florilor la handbal feminin. CS Măgura Cisnădie a primit vizita formației SCM Craiova, meci încheiat cu victoria echipei gazdă.

Formația antrenată de Alexandru Weber s-a impus la o diferență de 3 goluri, 25-22. Deși oltencele au reușit să facă o primă repriză bună, astfel că la pauză au intrat cu un avans de un gol, 12-13, în repriza secundă Măgura Cisnădie a preluat conducerea încă din minutul 33, 14-13. În minutul 38, Țicu a reușit să restabilească egalitatea la 15, dar insuficient pentru ca echipa condusă de Grigore Albici și Costin Dumitrescu (Bogdan Burcea fiind suspendat 5 etape) să reușească să preia frâiele jocului, astfel că asaltul echipei din Cisnădie a dus la victoria acestora la un ecart de trei goluri.

CS Măgura Cisnădie – SCM Craiova 25-22(12-13)

CS Măgura Cisnădie: Moldovan – 9 goluri, Fais Munhoz Araujo – 7 goluri, Costa – 6 goluri, Tomescu – 1 gol, Da Silva – 1 gol, Apetrei – 1 gol.
SCM Craiova: Zamfir – 8 goluri, Nikolic – 6 goluri, Tănăsie – 2goluri, Țicu – 2 goluri, Gjorgjijevska – 2 goluri, Șelaru Ilie – 1 gol, Seric – 1 gol.

Craiova a fost nevăită să joace în această seară fără antrenorul principal pe banca tehnică și una din jucătoarele de bază, după ce antrenorul Bogdan Burcea a fost sancționat din cauza incidentelor petrecute la meciul cu SCM Rm Vâlcea conform raportului apărut pe site-ul Federației Române de Handbal:

In legatura cu raportul suplimentar al arbitrilor MOLDOVEANU MIHAI SI GEORGESCU ADRIAN , precum si al observatorului SERBU ION, delegati la jocul de LNF, dintre echipele SCM Rm . Valcea – SCM Craiova, disputat la Rm. Valcea, in data de 13.09.2018, comisia hotaraste:
• Sanctionarea sportivei TRIFUNOVIC JELENA (SCM Craiova) cu 1(una) etapa SUSPENDARE, incepand cu data de 19.09.2018 si PENALITATE 500 lei, data limita de achitare 18.10.2018, pentru comportare nesportiva grava in relatia cu adversarul (reg. 8.5 b) conf. art. 50.1 lit a si b
• Sanctionarea antrenorului BURCEA BOGDAN (SCM Craiova) cu 5 (cinci) etape SUSPENDARE incepand cu data de 19.09.2018 si PENALITATE 2000 lei, data limita de achitare 18.10.2018, pentru initierea, instigare si determinarea echipei la o stare de non-combat, incalcand astfel principiul de Fair – Play in jocul de handbal, conf. art. 55.6 lit. a si b cu aplicarea art. 34 lit. k, (circumstante agravante – recidiva 12.12.2017)

În etapa a patra a Ligii Florilor la handbal feminin urmează să se joace următoarele partide: