Handbal feminin: S-a mai scris o pagină de istorie, SCM Craiova este în semifinalele Cupei EHF

Echipa de handbal feminin SCM Craiova a reușit astăzi – 10 martie 2018 să se califice în semifinalele Cupei EHF după ce a obținut victoria în manșa retur a sferturilor de finală pe terenul formației Lada Togliatti din Rusia.

Victoria obținută cu trei zile în urmă,  în fața câștigătoarei Cupei Campionilor la handbal – CSM București, le-a dat aripi jucătoarelor antrenate de George Burcea, Dumitru Berbece și Grigore Albici și au reușit să întoarcă soarta calificării după ce în meciul tur disputat în Sala Polivalentă din Craiova au pierdut la scorul de 23-25.

Alb-albastrele s-au impus la o diferență de 3 goluri, 26-23, la capătul unei partide domninate de către echipa din Bănie. Cea mai mare diferență dintre cele două formații s-a înregistrat la pauză, atunci când SCM avea un ecart de 6 goluri, 8-14.

Lada Togliatti – SCM Craiova 23-26(8-14)

Pentru SCM Craiova au marcat: Rădoi – 1 gol, Pricopi – 2 goluri, Țicu – 3 goluri, Nikolic – 3 goluri, Elisei – 9 goluri, Klikovac – 1 gol, Vizitiu – 1 gol, Florianu – 6 goluri. S-au remarcat de la echipa rusă Dmitrieva  și Novolesova, fiecare cu câte 4 reușite.

În semifinalele competiției SCM Craiova va întâlni pe învingătoarea dintre HC Zalău și Kastamonu Belediyesi GSK. În meciul tur, formația din Zalău s-a impus la limită pe teren propriu, 29-28, partida retur urmând să aibă loc duminică 11.03.2018.