Handbal feminin: România, victorioasă în primul meci de la CE Franța 2018

Echipa națională de hadbal feminin a României s-a ținut de cuvânt și a făcut românilor cel mai frumos cadou în zi de mare sărbătoare. ”Tricolorele” s-au impus în prima partidă de la Campionatul European de handbal feminin Franța 2018 în fața Cehiei, reușid în același timp să își ia revanșa așteptată de un an.

România a început bine prima repriza a partidei cu Cehia , cel mai mare avantaj al ”tricolorelor” în prima parte a meciului fiind de 7 goluri, 16-9. Dumanska a fost din nou îngerul păzitor în poarta României, iar Neagu și Buceschi au reușit să marcheze fiecare câte 5 goluri în primele 30 de minute. Jocul României a fost unul cursiv și fiecare jucătoare româncă a dat totul pe teren. Prima repriză a partidei s-a încheiat la un ecart de 6 goluri, 17-11 în favoarea României.

Ritmul în joc a continuat și după pauză, iar handbalistele antrenate de Martin Ambros au reușit să se desprindă la 8 goluri în minutul 36, 21-13, dar partida a început să se echilibreze în momentul în care cehoaicele au reușit să reducă din diferență, astfel că în minutul 42 scorul pe tabela de marcaj arăta 23-19. Udriștoiu, extrema CSM-ului, a reușit să marcheze 2 goluri astfel că România reușea din nou să se distanțeze la 6 goluri, 26-20. Cu 7 minute înainte de finalul partidei, Cehia a ajuns, din nou, la 4 goluri, 28-24, iar time-out-ul cerut de antrenorul ceh le-a ajutat să se poziționeze și le-a adus la doar 2 goluri în spatele României, 28-26.

Final de infarct pentru România, Crina Pintea marchează din poziţia de pivot (30-27), Cehia pierde o jucătoare în ultimul minut, iar Neagu marchează cu 30 de secunde înainte de finalul partide, 31-28, stabilind astfel rezultatul partidei.

România – Cehia 31-28(17-11)

Pentru România au marcat: Buceschi 9 goluri, Neagu 8, Pintea 5, Udriştoiu 3, Dragut 2, Geiger 1, Florică 1, Băcăoanu 1, Chiper 1, iar de la echipa cehă s-au remarcat Mala şi Luzumova, cu câte 5 reuşite.

La finalul partidei, Eliza Buceschi a fost declarată jucătoarea partidei.

Parcursul meciului:
Repriza 1: 1-0(min 1), 1-1, 4-1(min 5), 5-1(min 7), 6-2(min 9), 7-3(min 11), 8-3(min 12),8-4,10-5(min 16),10-6,11-7(min 19),14-9(min 24), 15-9(min 26 – 7 m Buceschi), 16-11(min 29- poarta României goală),17-11(min 60 – 7 m Buceschi) – Pauză 17-11
Repriza a 2-a: 19-13(min 33), 21-13(min 36), 22-14(min 37), 23-16(min 40)23-19(min. 42), 25-20(min. 46), 27-22(min 51), 27-23(min 52), 29-27(min 58), 30-28, Final  31-28

În urmă cu un an, 11 decembrie 2017, România și Cehia se duelau pentru un loc în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin. Cu șapte minute înainte de finalul partidei, România conducea cu o diferență de 3 goluri, 25-22, dar un blocaj al ”tricolorelor” le-a făcut pe adversare să revină și să obțină calificarea cu un gol marcat în ultima secundă. Partida dintre Cehia și România s-a încheiat atunci la scorul de 28-27.

În ultimele confruntări dintre România și Cehia s-au înregistrat următoarele rezultate:
11.12.2017 – România – Cehia 27-28 (Campionatul Mondial din 2017)
13.12.2016 – Cehia – România 28-30 (Campionatul European din 2016)
28.11.2015 – România – Cehia 31-26 (amical)
13.12.2013 – România – Cehia 29-23 (Campionatul Mondial din 2013)

România întâlnește în grupele Campionatului European de handbal feminin Franța 2018 pe Cehia, Norvegia și Germania.

Programule echipei naționale de handbal feminin a României în continuare în Grupa D este următorul:
3 decembrie 2018
Germania – România, ora 19:00, TVR 1 și TVR HD
5 decembrie 2018
Norvegia – România, ora 22:00, TVR 1 și TVR HD

Până în prezent la Campionatul European de handbal feminin Franța 2018 s-au disputat următoarele partide:

Urmărește-ne pe Facebook:

Campionatul European de handbal feminin Franta 2018Echipa Nationala de handbal feminin a Romanieihandbalhandbal femininâ