Handbal feminin: România U18 și-a respectat blazonul. Victorie la limită în fața Slovaciei

Suporterii handbalului românesc au avut parte de spectacol astăzi. România U18 și Slovacia s-au înfruntat în prima partidă de la Campionatul Mondial U18, oferind un spectacol grozav, cu handbal spectaculos, în viteză.

Niciuna dintre echipe nu a reușit să se distanțeze decisiv pe tabelă pe parcursul celor 60 de minute, dar pe final, cu ceva emoții, România a reușit să se impună cu 22:21 (10:11).

Meciurile naționalei feminine de handbal a României (U18) vor putea fi urmărite aici sau direct pe site-ul 007sport.ro

România: A. Chetraru, D. Ciuca – I. Balaceanu 4, A. Cace 3, A. Coman, A. Popa 1, M. Barabas 1, D. Valcan 4, I. Marin 3, A. Tarsoaga 3, D. Ciuca, S. Jipa, P. Moraru, R. Stamin 2, M. Ilie, M. Pica 1, D. Lascateu

Slovacia: N. Chudovska, K. Opatova – Z. Trepacova 6, D. Marcincakova 2, K. Beluskova 1, E. Pastorekova 4, R. Meszaros 1, L. Ratvajska 4, K. Opatova, L. Holincova, M. Kakascikova 1, N. Kosova 1, D. Michalkova 1, Z. Galkova, B. Olahova, D. Manczal

„Acesta a fost primul nostru meci, deci a fost un pic mai dificil. Mi-aș dori să performăm mai bine pe viitor, oricum e destul de bine. Sunt fericită că am încheiat partida cu o victorie și sper să evoluăm mai bine în meciurile viitoare. Vrem medalia de aur la acest turneu”, a spus Diana Ciucă la finalul partidei.

Rasmus Poulsen, antrenorul principal al naționalei Slovaciei, s-a declarat mulțumit de jocul prestat de echipa sa.

„Sunt foarte mulțumit de felul în care am jucat. Mai avem loc de îmbunătățiri, dar trebuie să ținem cont că am avut parte de un meci foarte dificil. Chiar dacă am pierdut, suntem fericiți, trebuie să privim partea bună a evoluției noastre.

Nu putem spune că am pierdut în ultimele minute, am marcat prea puține goluri în general”, a spus Rasmus Poulsen.