Handbal feminin: HC Zalău a câștigat partida cu Bistrița

După ce au marți au pierdut partida jucată în avans cu CSM București - din etapa a 7-a, CSM Bistrița a plecat fără puncte și de pe terenul formației HC Zalău, în cadrul confruntării din etapa a 6-a, meci disputat la poalele Meseșului.

Handbalistele antrenate de Gheorghe Tadici s-au impus la o diferență de 3 goluri în partida de pe teren propriu și au ajuns astfel la a 3-a victorie din noul sezon al Ligii Florilor.

Partida a început într-o notă de echilibru, scorul menținându-se la doar un gol diferență până în minutul 19, 10-9, urmat de o ascensiune a jucătoarelor din Zalău care au reușit ca la pauza meciului să mărească ecartul la 4 goluri, 18-14. În ultimele 30 de minute de joc gazdele au reușit să mărească diferența și la 6 goluri, 25-19, în minutul 43, ca 9 minute mai târziu Bistrița să se apropie amenințător de Zalău, la doar 2 goluri,25-23, și mai apoi 26-24,28-26. Cu un minut și jumătate înainte de terminarea partidei, CSM Bistrița a micșorat diferența la un singur gol, 30-29, dar încurajările publicului venit în Sala Gheorghe Tadici le-a ajutat pe gazde să închisă meciul la scorul 32-29.

HC Zalău – CSM Bistrița 32-29(18-14)

HC Zalău: Drăguț – 9 goluri, Trif – 5 goluri, Constantinescu – 5 goluri, Tamaș – 4 goluri, Rob – 4 goluri, Bardac-panici – 3 goluri, Ciolan – 2 goluri.
CSM Bistrița: Pristavita – 12 goluri, Rodriguez – 7 puncte, Rațiu – 5 puncte, Szabo – 2 goluri, Barbos – 1 gol, Orsivschi – 1 gol, Zăgrean – 1 gol.

Atât HC Zalău, cât și CSM Bistrița sunt la egalitate de puncte, 9, însă formația din Bistrița are o partidă în avans jucată.

În etapa a 7-a HC Zalău se va deplasa la HCM Rm Vâlcea, meciul urmând să se dispute miercuri, 1 noiembrie, de la ora 17:00. Partida va fi transmisă în direct la Telekom Sport și Digi Sport.

Din etapa a 6-a mai sunt de disputat următoarele partide:
HC Dunarea Braila – CSM Slatina, sambata 28.10.2017, ora 11:00, Sala Sporturilor Braila
CSM Roman – CS Magura Cisnadie, sambata 28.10.2017, ora 11:00, sala Sporturilor Roman
CSU Danubius Galati – ACS Corona 2010 Brasov, sambata 28.10.2017, ora 16:30, Sala Sporturilor Dunarea Galati
AHCM Slobozia – CS Rapid USL Metrou Bucuresti, duminica 29.10.2017, ora 16:00, in direct la TVR 1