Handbal feminin: Dunărea Brăila este prima echipă calificată în semifinalele Cupei României

Marți – 13 martie s-a disputat prima partidă din sferturile de finală ale Cupei României Fan Courier la handbal feminin. Sala Danubius a fost gazda echipelor HC Dunărea Brăila și CSM Bistrița, meci încheiat cu victoria echipei gazdă.

Handbalistele de la Dunărea Brăila s-au impus la o diferență de 3 goluri și obțin astfel primul bilet pentru careul de ași al competiției.

HC Dunărea Brăila – CSM Bistrița 28-25(16-15)

HC Dunărea Brăila: Vătu – 9 goluri, Shteriova – 6 goluri, Preda – 4 goluri, Craiu – 3 goluri, Gheorghe – 2 goluri, Corban – 2 goluri, Axinte – 1 gol.
CSM Bistrița: Pristavita – 7 goluri, Rodrigues – 6 goluri, Szabo – 5 goluri, Paraschiv – 3 goluri, Chirilă – 2 goluri, Orsivschi – 1 gol.

CSM Bucureşti – HC Zalău, CSM Roman – CSU Danubius Galaţi, ASC Corona 2010 Brașov – HCM RM Vâlcea sunt partidele care vor da celelalte trei echipe ce vor ajunge în faza următoare a competiției, care se va disputa în sistem Final Four, în perioada 30 martie – 1 aprilie.

Programul meciurilor din sferturile de finală ale Cupei României Fan Courier la handbal feminin este următorul:
Miercuri 14.03.2018
CSM Bucureşti – HC Zalău, ora 16:30, Sala Polivalentă, Telekom Sport și Digi Sport
CSM Roman – CSU Danubius Galaţi, ora 17:00, Sala Sporturilor Roman
Joi 15.03.2018
ASC Corona 2010 Brașov – HCM RM Vâlcea, ora 18:00, Sala D.P. Colibași, Telekom Sport și Digi Sport

Competiția se desfășoară cu optimi de finală, sferturi de finală și un turneu final de tip Final Four. Începând cu această ediție, întrecerea este sponsorizată de Fan Courier și poartă numele de Cupa României Fan Courier feminin.

În 2017, Cupa României a fost câştigată de campioana CSM Bucureşti.

La masculin, Turneul Final Four va avea loc la finalul acestei săptămâni, la Constanţa, între Poli Timişoara – Minaur Baia Mare şi Steaua Bucureşti – Dobrogea Sud (sâmbătă), respectiv finala mică şi cea pentru câştigarea trofeului (duminică).

cupa romaniei fan courier la handbal femininhandbalhandbal femininHC Dunărea Brăila