Handbal feminin: CSM Bucuresti si CSM Roman s-au alaturat Brailei in careul de asi al Cupei Romaniei. Astazi se afla numele ultimei echipe din semifinalele competitiei

Miercuri – 14 martie s-au disputant 2 partide din sferturile de finala ale Cupei Romaniei Fan Courier la handbal feminin, la finalul carora CSM Bucuresti si CSM Roman s-au alaturat Brailei in careul de asi al competitiei.

CSM Bucuresti s-a impus pe teren propriu in fata echipei antrenate de Gheorghe Tadici – HC Zalau la o diferenta de 2 goluri, 29-27, dupa ce la finalul primei reprize echipa de sub Meses avea un ecart de 3 goluri, 14-17.

CSM Roman s-a calificat in etapa urmatoare a Cupei Romaniei dupa ce a trecut de formatia Danubius Galati la scorul de 25-19.

CSM Bucuresti – HC Zalau 29-27(14-17)

CSM Bucuresti : Gullden – 6 goluri, Neagu – 4 goluri, Kurtovic – 4 goluri, Frafjord – 2 goluri, Curea – 2 goluri, Jacobsen – 2 goluri, Manea – 2 goluri, Niombla – 2 goluri, Hagman – 2 goluri, Udristoiu – 1 gol, Jorgensen – 1 gol, Mehmedovic – 1 gol.
HC Zalau: Tamas – 7 goluri, Bardac-panici – 5 goluri, Rob – 5 goluri, Dragut – 3 goluri, Abed Kader – 2 goluri, Trif – 1 gol, Irimia – 1 gol, Teodorescu – 1 gol, Constantinescu – 1 gol, Ciolan – 1 gol.

CSM Roman – CSU Danubius Galati 25-19(16-13)

CSM Roman: Iovanescu – 7 goluri, Simion – 4 goluri, De Sousa – 4 goluri, Toskovic – 3 goluri, Iuganu – 2 goluri, Ferfolja – 2 goluri.
CSU Danubius Galati: Jovanovska – 9 goluri, Livrinikj – 4 goluri, Clisu – 1 gol, Selever – 1 gol, Safta -1 gol, Artean -1 gol, Tanasa – 1 gol, Bokric – 1 gol.

Ultima partida din sferturile de finala ale Cupei Romaniei Fan Courier urmeaza sa se dispute astazi – 15 martie, de la ora 18:00, in Sala D.P. Colibasi. Se vor lupta pentru ultimul bilet in semifinalele competitiei formatiile ASC Corona 2010 Brasov si HCM RM Valcea. Partida va fi transmisa in direct la Telekom Sport si Digi Sport.

Pentru handbalistele de la Brasov meciul in compania echipei din Valcea este unul extrem de important. Calificarea in faza urmatoare a Cupei Romaniei este singura solutie a echipei brasovene prin care isi mai poate indeplini obiectivul din acest sezon, si anume calificarea in Cupele Europene.

Camelia Hotea, jucatoare Corona 2010 Brasov: “Suntem constiente de importanta acestui joc, unul care, cu siguranta va fi dificil, Valcea fiind o echipa puternica. Faptul ca am castigat ultimele meciuri ne da, insa, incredere, asa ca vom lupta din prima pana in ultima secunda pentru calificare. Sunt convinsa ca si adbersarele vor veni montate, dar jucam in fata propriiilor suporteri si speram sa ne bucuram alaturi de ei la final. Printr-o victorie putem salva evolutiile mai putin bune din campionat astfle ca vom da totul pentru a o obtine.”

acs corona 2010 brasovcsm bucuresti handbal feminincsm romancupa romaniei fan courier la handbal femininhandbalhandbal femininHCM Râmnicu Vâlcea