Handbal feminin: CSM București, prima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei României

Vineri – 5 ianuarie 2017, la Slobozia, s-a disputat prima partidă din cadrul optimilor de finală ale Cupei României la handbal feminin, meci ce le-a adus față în față pe AHCM Slobozia și pe CSM București, campioana en-titre a României.

Formația CSM București s-a impus cu scorul de 34-19 și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, fiind prima echipă care face pasul spre faza următoare a competiției.

AHCM Slobozia – CSM București 19-34 (11-18)

AHCM Slobozia: Dăscălete – 6 goluri, Burkachenko – 5 goluri, Ivan – 4 goluri, Pătuleanu 2 goluri, Toma – 2 goluri.
CSM București: Gullden – 5 goluri, Bazaliu – 5 goluri, Frafjord – 4 goluri,Curea – 4 goluri, Mehmedovic – 4 goluri, Udriștoiu – 3 goluri, Jorgensen – 3 goluri, Niombla – 3 goluri, Kurtovic – 2 goluri, Neagu – 1 gol, Manea – 1 gol.

Optimile de finală ale Cupei României sunt programate în manşă unică, iar CSM Bucureşti a devansat meciul datorită programului din Liga Campionilor.

Celelalte partide din faza optimilor vor avea loc în 17 februarie, după următorul program:
Dunărea Brăila – Măgura Cisnădie
Locul 1 seria B, Liga I – ACS Corona 2010 Braşov,
HC Zalău – CSM Slatina,
CS Rapid USL Metrou Bucureşti – HCM Râmnicu Vâlcea,
CSM Roman – SCM Craiova,
CSM Bistriţa – Universitatea Cluj,
Locul 1 seria A, Liga I – Danubius Galaţi.

Câştigătoarele vor lupta apoi în sferturi pentru calificarea la Turneul Final, programat în 30 martie – 1 aprilie. În 2017, Cupa României a fost câştigată de campioana CSM Bucureşti.

ahcm sloboziacsm bucuresti handbalCupa Romaniei la handbal femininhandbal femininhandbalâ