Handbal feminin: CSM București a făcut spectacol în partida cu Gyor

CSM București s-a impus vineri seara, în Sala Polivalentă din București, în fața actualei deținătoare a titlului Ligii Campionilor,  Gyor ETO, în prima partidă din grupa principala I a competiției.

Tigroaicele au făcut spectacol pe teren propriu și au închis partida la o diferență de 6 goluri, 28-22(13-11). Dacă startul meciului a fost unul mai greu, primul gol al campioanei României fiind marcat abia în minutul 5 al partidei din lovitură de pedeapsă, marcatoare nimeni alta decât Cristina Neagu, finalul a fost unul intens și foarte disputat. Kurtovici și Neagu au făcut legea pe teren, cele două jucătoare ale CSM-ului înscrind 17 goluri împreună.

CSM  București:  Kurtovici 8 goluri, Neagu 7 goluri, Mehmedovici 3 goluri, Hagman 3 goluri, Manea 2 goluri, Niombla 2 goluri, Gullden 2 goluri, Frafjord 1 gol.

Gyor : Mork 8 goluri, Tomori 7 goluri, Groot 5 goluri, Bodi 1 gol, Hansen 1 gol.

În urma rezultatului, CSM Bucureşti acumulează 8 puncte şi continuă să fie liderul grupei, iar Gyor, antrenată de selecţionerul României, Ambros Martin, rămâne cu 6.

CSM Bucureşti va avea următorul program în grupa I:

04.02.2018 FC Midtjylland – CSM București
11.02.2018 CSM București – Rostov Don
26.02.2018 Gyori Audi ETO KC – CSM București
04.03.2018 CSM București – FC Midtjylland
10.03.2018 Rostov-Don – CSM București

Din grupa principală II fac parte echipele HC Vardar 8 puncte (singura neînvinsă în grupele preliminare), Metz Handball 6, FTC Budapesta 4, Buducnost 4, SG BBM Bietigheim 2, Thuringer HC 0 puncte.

După disputarea meciurilor din grupele principale, primele patru clasate se vor califica în sferturile de finală (6-8 aprilie turul şi 13-15 aprilie returul). Câştigătoarele din sferturi se vor califica la Turneul Final Four, care va avea loc la Budapesta, în 12 şi 13 mai.

Obiectivul campioanei României este calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

csm bucuresti handbal feminingyorhandbalhandbal femininLiga Campionilor la handbal feminin