Handbal feminin: Chiar dacă a reușit o revenire spectaculoasă în partea secundă, Rapid a pierdut partida cu HC Zalău

Vineri 15 septembrie s-a dat startul unei noi etape, a treia, din Liga Florilor la handbal feminin, iar meciul de deschidere s-a disputat în București la Sala Rapid, acolo unde CS Rapid USL Metrou București a primit vizita formației HC Zalău.

Duelul dintre Vasile Mărgulescu și Gheorghe Tadici, antrenorii celor două echipe, s-a soldat într-un final cu victoria oaspetelui. HC Zalău a încheiat partida la o diferență de două puncte, 27-25, și și-a trecut în cont a doua victorie din acest sezon competițional.

CS Rapid USL Metrou București – HC Zalău 25-27(9-17)

După primele șase minute scorul partidei era extrem de strâns, diferența dintre cele două echipe fiind de doar un punct în favoarea echipei din Zalău, 2-3, ca după alte șase minute echipa de sub Meseș să ajungă la un ecart de patru goluri, fapt datorat și celor două lovituri de pedeapsă de care au beneficiat zălăuancele. Finalul primei părți din partida din Sala Rapid părea să anunțe o victorie la pas a echipei conduse de Gheoghe Tadici, care după primele 30 de minute de joc ajunsese la o diferență de opt goluri, 9-17.

După pauză câteva modificări în echipă și o implicare mai mare a extremelor le-au readus pe rapidiste în meci. Cea mai mică diferență de puncte a partidei s-a consemnat în minutul 50 când tabela arăta 22-25, după 3 faze marca Camelia Carabulea. Extrema stângă a rapidului a scos 3 lovituri de la 7 m după 3 acțiuni individuale, transformate de fosta sa colegă de la Dinamo, Andreea Popa. În ultimele 5 minute fanii și-au încurajat și mai frenetic favoritele, dar experiența zălăunacele și-a spus cuvântul, partida fiind închisă la scorul de 25-27.

CS Rapid USL Metrou București: A. Popa – 6 goluri, A. Cruceanu – 5 goluri,H. Nedelikovic – 4 goluri, M. Trăilă – 3 goluri, A. Dobrin – 2 goluri, M. Doica – 2 goluri, C. Carabulea – 2 goluri, E. Brătulescu – 1 gol.

HC Zalău: R. Rob -8 goluri, L. Tămaș – 5 goluri, A. Trif – 5 goluri, A. Drăguț- 4 goluri, R. Irimia – 3 goluri, M. Panici – 2 goluri.

În etapa a treia a Ligii Florilor vor mai avea loc următoarele partide:
CSM Roman – CSU Danubius Galați, sâmbătă16.09.2017, ora 11:00
CSM Bistrița – HCM RM Vâlcea, sâmbătă 16.09.2017, ora 12:00
SHCM Slobozia – HC Dunărea Brăila, sâmbătă 16.09.2017, ora 16:00. Meciul este transmis în direct la TVR 2.
CS Corona 2010 Brașov – U Cluj, sâmbătă 16.09.2017, ora 20:00. Meciul este transmis în direct la Dolce Sport și Digi Sport.
SCM Crai0ova – CSM Slatina, duminică 17.09.2017, ora 11:00. Meciul este trasmis în direct la TVR 2.
CS Măgura Cisnădie – CSM București, luni 18.09.2017, ora 19:00. Meciul este transmis în direct la Dolce Sport și Digi Sport.