Handbal feminin: ASC Corona Brașov s-a impus în fața echipei HCM Râmnicu Vâlcea

Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibaşi” din Brașov a găzduit, astăzi, meciul dintre ASC Corona Brașov și HCM Râmnicu Vâlcea, primul din acest sezon competițional pentru cele două echipe, meci încheiat cu victoria brașovenelor, scor 23-22 (11-11).

Două dintre cele mai active echipe în extrasezon pe piața transferurilor, ASC Corona Brașov și HCM Râmnicu Vâlcea, s-au întâlnit, astăzi, în prima etapă a Ligii Florilor.

HCM Râmnicu Vâlcea a marcat primul gol al partidei prin Cristina Florica din lovitură de la 7m., în minutul 1. Gazdele au egalat 20 de secunde mai târziu, iar cele două echipe au mers cap la cap până în minutul 17, când Corona s-a distanțat pentru prima oară în partidă la 2 goluri (7-5, min. 17). Fetele antrenate de Costică Buceschi, fost secund al echipei naționale de handbal feminin a României, s-au aflat la conducerea jocului până în minutul 21, când Vâlcea restabilea egalitatea prin Marta Herrero (7-7, min. 21). Prima repriză s-a încheiat la egalitate, scor 11-11.

În partea secundă, gazdele, susținute de publicul din tribune, s-au distanțat din nou la două goluri pe tabelă, după 14 minute de joc (17-15, min. 44). Vâlcencele au pus în practică o apărare mult mai agresivă care le-a permis să stopeze ascensiunea brașovenelor și chiar să egaleze și să preia conducerea pentru a doua oară în partidă (17-18, min. 48). Doar trei minute au reușit vâlcencele să reziste la conducerea partidei. În minutul 51, Timea Tătar, o readucea pe ASC Corona Brașov la conducere, 21-20. Handbalistele din Vâlcea au încercat să țină aproape de adversare dar echipa din Brașov s-a impus în final cu 23-22.

Cristina Florica a avut o evoluție extraordinară la 7m, reușind să marcheze 8 goluri din 9 încercări.

ASC Corona Brașov:

Daciana Hosu, Georgiana Ciuciulete, Bianca Tiron – 6 (goluri), Cosmina Cozma, Eliza Buceschi – 3, Laura Chiper – 3, Ana Maria Mîrcă Olariu, Cristina Crețu, Marilena Neagu – 1, Teodora Bloj – 1, Camelia Hotea, Timea Tătar – 5, Cynthia Tomescu, Laura Popa – 2, Andreea Chiricuță – 2, Izabela Roșca, Daria Bucur, Sorina Tîrcă;