FOTO Handbal feminin: SCM Craiova s-a impus în meciul cu Vâlcea și urcă în clasament pe locul 2 | Rezultatele etapei a 15-a și clasamentul

Joi – 8 februarie, în Sala Polivalentă din Craiova, s-a disputat ultima partidă din etapa a 15-a a Ligii Florilor la handbal feminin. SCM Craiova s-a impus la o diferență de 3 goluri, 25-22, în fața formației HCM RM Vâlcea, iar punctele câștigate au ajutat echipa din Bănie să urce pe a doua poziție a clasamentului Ligii Naționale.

Jucătoarele alb-albastre au început ezitant partida, înscriind primul lor gol abia în minutul 8. Râmnicu Vâlcea a condus cu 2-0 prin golurile marcate de Vasileuskaya și Glibko.

Handbalistele din Craiova au intrat în meci odată cu cele 2 goluri marcate de Țicu de la 7m, în minutele 9 și 10. Până la finalul primei reprize, jucătoarele antrenate de Bogdan Burceau au reușit să mai marcheze de 11 ori, în timp ce vâlcenele au ajuns doar la 6 goluri marcate în poarta apărata de Yuliya Dumanska. Partea secundă a disputei a fost o urmărire continuă a echipei oaspete care a încercat să reducă din diferență. Meciul s-a încheiat la scorul de 25-22.
.
După victoria din etapa a 15-a, SCM Craiova a egalat la puncte formația HCM Rm Vâlcea, 33. Cele două echipe sunt în continuare colege de clasament, SCM Craiova poziționându-se pe locul 2, în timp ce HCM Rm. Vâlcea a coborât o poziție (locul 3).

Și de această dată echipa din Craiova a fost încurajată de un public numeros. Nici echipa din Vâlcea nu a dus lipsă de susținători, fiind încurajată la derby-ul din această seară de mai mult de 50 de spectatori.

SCM Craiova – HCM Rm. Vâlcea 25-22(13-6)

SCM Craiova: Zamfir – 7 goluri, Pricopi – 3 goluri, Țicu – 3 goluri, Nikolic -3 goluri, Ardean-Elisei – 3 goluri, Trifunovic – 2 goluri, Klikovac – 2 goluri, Popescu – 1 gol, Vizitiu – 1 gol.
HCM Rm Vâlcea: Florica – 8 goluri, Glibko – 5 goluri, Adespii – 2 goluri, Herrero – 2 goluri, Badea – 2 goluri, Gavrilă – 1gol, Vukcevic – 1 gol, Vasileuskaya – 1 gol.