S-au încheiat Campionatele Nationale de scrimă seniori | Câștigătorii competițiilor

În perioada 28 martie – 2 aprilie 2019 în Sala de Scrimă ”Ana Pascu” din București s-au disputat Campionatele Nationale de seniori, sabie și spadă, la care au participat cei mai buni sportivi din România, atât la individual, cât și pe echipe.

Întrecerile au cuprins: sabie masculin și echipe, sabie feminin și echipe, spadă feminin și echipe.

Câștigătorii în cele 6 zile de competiție au fost:

Clasament sabie masculin: Tiberiu Dolniceanu (CS Dinamo), Iulian Teodosiu (CS Dinamo), Alin Badea (CSA Steaua), George Dragomir (CSM Unirea Slobozia), George Iancu (CSA Steaua), Ciprian Gălățanu (CS Dinamo), Alexandru Zmău (CSM Iași) și Codrin Cozmuleanu (CSM Iași).

Tiberiu Dolniceanu, de la CS Dinamo, a câștigat titlul național. El i-a învins pe Mădălin Bucur (CS Dinamo, cu 15-3) , Alexandru Zmău (CSM Iași, cu 15-8), Alin Badea (CSA Steaua, cu 15-12) – în semifinale și, în finală, pe Iulian Teodosiu (CS Dinamo, cu 15-13). Parcursul lui Teodosiu până în finală a fost presărat cu victorii la Răzvan Botea (CS Dinamo, cu 15-7), Răzvan Ursachi (CSM Iași, cu 15-9), George Iancu (CSA Steaua, cu 15-13), pentru ca în semifinale el să îl învingă pe George Dragomir (CSM Unirea Slobozia), cu 15-10.

Clasament sabie masculin pe echipe: CS Dinamo 1 – locul 1, CSA Steaua locul 2,  și CSM Iași – locul 3. Pe locurile următoare s-au clasat CS Dinamo 2, CSM Unirea Slobozia, CSA Steaua 2, CS Riposta București.

CS Dinamo 1 (Tiberiu Dolniceanu, Iulian Teodosiu, Mădălin Bucur, Sorin Eftimie), CSA Steaua (Alin Badea, George Iancu, Mihai Cruțu și Matei Aniculoesei), CSM Iași (Matei Cidu, Codrin Cozmuleanu, Răzvan Ursachi, Alexandru Zmău).

Clasament sabie feminin individual: Bianca Pascu (CS Dinamo) – locul 1, Natalia Bugaevski (CSTA București) – locul2 și Ioana Radu – locul 3. Pe celelalte locuri s-au situat în ordine: Georgiana Dima (CSA Steaua), Sabina Martiș (CSA Steaua), Delia Chirică (CSTA București), Teodora Alexandrescu (CS Riposta).

Bianca Pascu, de la CS Dinamo, a câștigat al 8-lea său titlu național și al 6-lea consecutiv. A 8-a sabreră a lumii, Bianca a dominat asalturile de pe tabloul de concurs.

Clasament sabie feminin pe echipe: CSM Iași – locul 1, CSA Steaua – locul 2, CS Riposta – locul 3.

CSM Iași (Andreea Lupu, Diana Crețu, Ioana Radu și Catrinel Tipișcă), CSA Steaua (Sabina Martiș, Georgiana Dima, Andreea Gheorghe, Tania Lutea), CS Riposta (Ilinca Pantiș, Teodora Alexandrescu, Mihaela Chițu, Cela Sava Musteață).

Campionatul s-a desfășurat în sistem turneu, iar titlul s-a decis la tușaveraj.

Clasament spadă feminin: Amalia Tătăran (CS Dinamo) – locul 1, Bianca Benea (CSM Oradea) – locul 2, Maria Udrea și Claudia Năboiu – locul 3. Locurile 5-8 au fost ocupate de Greta Vereș (CSA Steaua), Raluca Sbîrcia (CS Dinamo), Ileana Cătălina (CSM Craiova) și Alexandra Pătru (CSU Craiova).

Spadasina Amalia Tătăran, de la CS Dinamo, a câștigat titlul național după o finală în care a învins-o, 15-12, pe Bianca Benea, de la CSM Oradea. Amalia a ajuns în ultimul act al competiției după victorii la Roxana Bulborea (LPS Craiova, cu 15-5), Diana Zota (CS Dinamo, cu 15-6), Ileana Cătălina (CSM Craiova, cu 15-11) și Claudia Năboiu (CSU Craiova, cu 15-9.

Finalista din acest an, Bianca Benea a fost surpriza plăcută a Naționalelor de seniori. Ea a eliminat, pe rând, pe Larisa Oprea (CS Dinamo, cu 15-2), Adela Danciu (CSU Craiova, cu 15-12), Raluca Sbîrcia (CS Dinamo, cu 15-12) și, în semifinale, pe Maria Udrea (CSA Steaua, cu 15-11.

Clasament spadă feminin pe echipe: CSA Steaua 1 – locul 1, CS Dinamo 1 – locul 2  , CSA Steaua 2 – locul 3

CSA Steaua 1 (Alexandra Predescu, Maria Udrea, Greta Vereș și Denisa Barosan), CS Dinamo (Amalia Tătăran, Raluca Sbîrcia, Ana-Maria Constantin, Diana Zota), CSA Steaua 2 (Cristina Constantinescu, Bianca Moroianu și Irina Stan)

Marți, în proba pe echipe, CSA Steaua1 a cucerit medalia de aur, iar CSA Steaua2 s-a clasat pe poziția a treia, la capătul unei întreceri disputate după sistemul fiecare cu fiecare (Superligă). În meciul decisiv pentru locul întâi, formația pregătită de Cornel Milan a depășit pe CS Dinamo 1, scor 45-42.

Sursă foto: Federația Română de Scrimă