Kaiac-canoe: Andrei Strat și Leonid Carp au obținut a doua medalie la Campionatul Mondial U23

Andrei Strat și Leonid Carp au obținut a doua medalie la Campionatul Mondial U23 desfășurat la Bascov, Pitești.

Cei doi sportivi au câștigat medalia de argint în cursa de 500 m cu timpul de 1:48.708. Pe prima poziție s-a clasat echipajul Poloniei (1:48.638), iar pe locul trei Ucraina (1:50.038).

Prima medalie obținută de Andrei Strat și Leonid Carp a fost în cursa de 1000 m, atunci când sportivii antrenați de Petre Kondrat au obținut tot medalia de argint. ”Tricolorii” au încheiat cursa de 1000 m pe poziția a doua cu timpul de 3:50.642. Pe locul I s-a clasat echipajul Germaniei (3:50.238), iar pe locul trei Ucraina (3:51.476).