FOTO Handbal feminin: SCM Craiova a încheiat turul Ligii Florilor cu o victorie categorică în fața Dunării Brăila

Data: 24 ianuarie 2018, 22:17 | Autor: Nănuț Mădălina

Etapa a 13-a a Ligii Florilor la handbal feminin, ultima a turului, a fost cu noroc pentru formația SCM Craiova, handbalistele alb-albastre reușind să se impună în fața echipei vicecampioană – HC Dunărea Brăila.

Oltencele au încheiat meciul la o diferență de 6 goluri, 22-16, și se mențin în clasament  la un punct în spatele formației HCM Rm Vâlcea. Începutul primei reprize a fost unul foarte strâns, mergându-se cap la cap pe tabela de marcaj, dar intervențiile spectaculoase ale goalkeeper-ului Yuliya Dumanska au ajutat echipa din Bănie să se distanțeze la 3 goluri după primele 30 de minute de joc, 9-6. În repriza secundă echipa antrenată de Bogdan Burcea a continuat să se desprindă de adversară, astfel că la final diferența dintre cele două formații a ajuns la 6 goluri.

SCM Craiova – HC Dunărea Brăila 22-16(9-6)

SCM Craiova: Zamfir – 7 goluri, Nikolic – 4 goluri, Ardean-Elisei – 4 goluri, Șelaru-Ilie – 2 goluri, Pricopi – 2 goluri, Rădoi – 1 gol, Țicu – 1 gol, Klikovac – 1 gol.

HC Dunărea Brăila: Vătu – 6 goluri, Ilyina – 3 goluri, Preda – 1 gol, Munteanu – 1 gol, Corban – 1 gol, Shutska Burtea – 1 gol, Medvedova – 1 gol, Epureanu – 1gol, Shteriova – 1 gol.

În etapa a 14-a SCM Craiova se va deplasa la Bistrița, meciul urmând să aibă loc pe 31 ianuarie, în timp ce HC Dunărea Brăila va primi vizita echipei CSU Danubius Galați. Partida va avea loc sâmbătă – 27 ianuarie, de la ora 16:30 și în direct la TVR 1.

error: Content is protected !!