Handbal feminin: S-au disputat primele 2 partide din Liga Florilor

Data: 4 septembrie 2017, 19:52 | Autor: Nănuț Mădălina

Duminică, 3 septembrie, s-au disputat primele partide din noul sezon al Ligii Naționale de handbal feminin, competiție care din acest sezon va purta numele de Liga Florilor.

Din prima etapă a noului sezon 2017-2018 s-au disputat până în prezent 2 partide.

Meciul inaugural al Ligii Florilor le-a avut în centru atenției pe jucătoarele de la CSM Roman și HC Zalău, partidă ce s-a încheiat cu victoria echipei din Roman, formația gazdă, la capătul unui meci destul de echilibrat. Din partea echipei câștigătoare s-au evidențiat Iuganu și Toskovic care au încheiat partida cu câte 6 goluri fiecare, în timp ce la formația antrenată de Gheoghe Tadici, jucătoarea Rob a reușit 7 goluri, urmată de Tamaș și Bardac cu câte 5 goluri.

A doua partidă a etapei întâi le-a adus față în față pe nou promovatele CS Rapid USL Metrou București și CSM Slatina, meci încheiat cu victoria rapidistelor la scorul de 28-25. Dacă în primele 30 de minute ale jocului s-a mers cap la cap, la pauză diferența fiind de doar 1 punct în favoarea echipei gazde, Rapid, partea secundă a meciului a aparținut echipei conduse de Vasile Mărgulescu care în minutul 50 au reușit să se desprindă la cel mai mare ecart al meciului, 5 goluri, 22-17. După o revenire a echipei din Slatina care a înscris 3 goluri consecutive, rapidistele nu au mai cedat în fața adversarelor și au încheiat meciul la 3 goluri diferență și au obținut primele 3 puncte în clasament.

Meci 1: CSM Roman – HC Zalău 26-23(12-10)

Pentru CSM Roman au marcat: Iuganu – 6 goluri, Toskovic – 6 goluri, Stoleru – -4 goluri, De Sousa – 4 goluri, Ferfolja – 3 goluri, Simion – 3 goluri.
Pentru HC Zalău au înscris: Rob – 7 goluri, Tamaș – 5 goluri, Bardac-panici – 5 goluri, Abed Kader – 3 goluri, Trif – 1 gol, Drăguț- 1 gol, Ciolan – 1 gol

Meci 2: CS Rapid USL Metrou București – CSM Slatina 28-25(13-12)

În tabăra CS Rapid USL Metrou București au înscris: Niculae – 6 goluri, Nedeljkovic – 5 goluri, Dorp – 4 goluri, Trăilă – 4 goluri, Dache – 4 goluri, Bucă – 2 goluri, Chirigiu – 1 gol, Dobrin – 1 gol, Doica – 1 gol.
Pentru CSM Slatina au punctat: Lazăr – 7 goluri, Goran – 4 goluri, Andrei A. – 4 goluri, Ostase – 4 goluri, Cirligeanu – 2 goluri, Andrei I. – 2 goluri, Vesca – 1 gol, Drăghici – 1 gol.

În etapa întâi a Ligii Florilor vor mai avea loc următoarele meciuri:
ACS Corona 2010 Brașov – HCM RM Vâlcea, marți 05.09.2017, ora 19:30, în direct la Digi Sport și Dolce Sport
CSU Danubius Galați – HC Dunărea Brăila, miercuri 06.09.2017
CS Măgura Cisnădie – U Cluj, miercuri 06.09.2017
SCM Craiova – CSM Bistrița, miercuri 06.09.2017, ora 18:00, în direct la TVR HD
CSM Unirea Slobozia – CSM București, miercuri 06.09.2017, ora 19:30, în direct la Digi Sport și Dolce Sport

error: Content is protected !!