[COMUNICAT] Lupte: Dinamo, noua clasări pe podium la Cupa României

Data: 15 iunie 2017, 20:01 | Autor: Kadi Bulgakov

Municipiul Constanța a găzduit, în perioada 13-15 iunie, prima ediție a Cupei României la seniori, competiție menită să asigure celor mai buni sportivi ai țării o verificare oficială în plus. Ca de fiecare dată, cele două secții de lupte ale CS Dinamo, de la București (greco-romane) și de la Centrul Sportiv Brașov (libere) au obținut rezultate bune, traduse prin nouă clasări pe podium.

La greco-romane (antrenori, Florentin Vasilescu și Valentin Vizante) au fost obținute trei medalii. La categoria 130 kg, Alin Alexuc a dovedit încă o dată că nu are adversar, câștigând clar competiția. La aceeași categorie, Constantin Huțuleac s-a clasat pe locul 3. Concurând la 66 de kilograme, o categorie superioară celei obișnuite (59 kg), Virgil Munteanu s-a clasat pe locul doi, dinamovistul fiind învins în finală de Mihai Mihuț.

În clasamentul pe cluburi, Dinamo a ocupat locul doi la greco-romane.

La lupte libere (antrenor, Laurențiu Dumitrescu), șase dinamoviști au urcat pe podium, astfel:

Locul I: Răzvan Marian Covaci (57 kg), Mădălin Mânzală (74 kg), Rareș Daniel Chintoan (125 kg)

Locul II: Nicolae Negumereanu (125 kg), Ionuț Lucian Vâlcu (97 kg), Alina Georgiana Tudose (53 kg / feminin)

În clasamentul pe cluburi, Dinamo a ocupat locul întâi la lupte libere.

error: Content is protected !!