Irina Begu, Gabriela Ruse și Sorana Cîrstea s-au calificat în optimi la Melbourne. Rezultate tenismenelor românce de marți 4 ianuarie

Data: 4 ianuarie 2022, 13:35 | Autor: Nănuț Mădălina

Irina Begu și Gabriela Ruse s-au calificat în optimile de finală ale competiţiilor de tenis de la Melbourne.

Irina Begu a învins cu scorul de 7-6 (6), 6-3, pe americanca Jessica Pegula, locul 18 WTA şi cap de serie numărul 1, în timp ce Gabriela Ruse, locul 87 WTA, a întrecut-o, în primul tur, cu 6-3, 6-2, pe australianca Arina Rodionova, locul 152 WTA.

Begu va evolua în optimi cu italianca Jasmine Paolini, locul 53 WTA, care a câştigat meciul cu Anna Karolina Schmiedlova din Slovacia, locul 85 WTA, cu scorul de 2-6, 6-3, 6-4.

Ruse ar putea să evolueze în optimi cu Simona Halep.

A treia sportivă româncă calificată în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Melbourne este Sorana Cîrstea.

Sportiva noastră, locul 39 WTA, s-a impus în mai puțin de 50 de minute în partida cu rusoaica Varvara Graceva, locul 77 WTA, cu scorul de 6-0, 6-0.

Cîrstea va evolua în optimi cu americanca Amanda Anisimova, locul 78 WTA

Jaqueline Cristian, locul 71 WTA, a ratat calificarea în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 250 Melbourne Summer Set 1.

Românca fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-7 (2), 7-6 (7), 6-2, de estona Kaia Kanepi, locul 73 WTA, după un meci de două ore şi minute.

Simona Halep, locul 20 WTA și cap de serie nr. 2, va debuta în proba de simplu a turneului de categorie WTA 250 Melborune Summer Set 1 miercuri, 5 ianuarie, împotriva australiencei Destanee Aiava, locul 316 WTA, venită din calificări, în turul I.

Partida va avea loc pe Rod Laver Arena, nu înainte de ora 11:30.

Dacă va trece de Aiava, jucătoarea română va evolua, în optimi, cu partenera ei de dublu din Australia, Elena-Gabriela Ruse, locul 87 WTA.

Din păcate,  Simona Halep și Elena-Gabriela Ruse au fost eliminate în proba de dublu în primul tur al turneului Melbourne Summer Set 2.

Româncele au fost învinse, cu scorul de 6-2, 7-6 (5), de cuplul Bernarda Pera/Katerina Siniakova (SUA/Cehia), cap de serie numărul 2.