Volei feminin: Alba-Blaj, fără set pierdut în primele șase etape din Divizia A1. Dinamo București obține prima victorie din acest sezon| Rezultate și clasament

Data: 25 noiembrie 2018, 21:08 | Autor: Nănuț Mădălina

Sâmbătă, 24 noiembrie 2018, s-au disputat toate cele patru partide ale etapei a a șasea din Divizia A1 la volei feminin. CSM Târgoviște a stat în această etapă.

CSM Volei Alba Blaj își continuă seria de meciuri fără set pierdut . Echipa antrenată de Darko Zakoc a obținut sâmbătă o nouă victorie de 3 puncte și a încheiat partida la capătul a doar 3 seturi, ajungând astfel la a cincea victorie din acest sezon competițional fără a ceda vre-un act formațiilor adverse. Echipa din blaj s-a impus pe teren propriu în fața formației CS Știința Bacău. După șase etape, în etapa a cincea Volei Alba Blaj a stat, echipa vicecampioană a României este lider în Divizia A1, cu 15 puncte. CS Știința Bacău a acumulat 9 puncte și se poziționează pe locul 4.

Campioana României la volei, CSM București, a trecut în minimum de seturi de echipa CS ”U” NTT Data Cluj. Kodola de la echipa bucureșteană a reușit 15 puncte, urmată de Salaoru cu 11 puncte și Koolhaas cu 10 puncte. Pentru echipa clujeană, Bucur a reușit 11 puncte.

CS Dinamo București a reușit să obțină primele 3 puncte din acest sezon după ce s-a impus pe terenul formației CSU Belor Galați. Partida s-a încheiat la scorul de 3-1. După 6 etape, Dinamo București ocupă locul 8 cu 3 puncte, iar CSU Belor Galați se clasează pe ultima poziție, 9, cu zero puncte.

Ultimul meci al etapei a șasea din Divizia A1 la volei feminin le-a adus la fileu pe formațiile ACS Agroland Timișoara și CSM Lugoj. Partida s-a încheiat la scorul de 3-2 pentru echipa lugojeană. Kocic a reușit să puncteze de 24 de ori pentru CSM Lugoj, urmată de Roman cu 14 puncte și Cauc și Babic cu câte 11 puncte fiecare. Orle de la Agroland a reușit 14 puncte, Petra – 13 puncte și Jovanovic – 12 puncte.